Facebook Tasarımında Stratejik Değişiklikler


 

Facebook, Alexa verilerine göre şu anda dünyanın en popüler ikinci web sitesi. 400 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Ortalama bir kullanıcı gün içinde yaklaşık 1 saatini Facebook’ta geçiriyor. (Facebook’la ilgili detaylı istatistiklere buradan ulaşabilirsiniz.)

Durum böyle olunca, Facebook üzerinde yapılan en küçük değişiklik ciddi yankı buluyor. Hele ki bu değişiklik, köklü bir tasarım değişikliğiyse, durum daha da önem kazanıyor.

Facebook, geçtiğimiz günlerde tasarımını değiştirdi. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde birkaç kez tasarım değişmişti ancak bu değişiklik sanki biraz daha stratejik görünüyor.

  • Uzun süredir sıkıntılı olan mesajlaşma sistemi biraz toparlanmış. Daha kullanışlı hale gelmiş. Ayrıca Facebook’un webmail hizmeti de vermesi gündemdeymiş. Techcrunch’ta konuyla ilgili çıkan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
  • Arama kutusu orta menünün en üstüne taşınmış. Bu da Facebook’un kullanıcıları arama yapmaya yönlendirmek istediğini gösteriyor. Henüz arama sonuçlarında web arama sonuçlarını ön plana çıkarmış değiller. Kişiler, gruplar, fan pageler’den sonra web sonuçları çıkıyor. Tahminim o ki, Facebook web arama konusunda kendine güvenmeye başladığı anda web arama sonuçlarını arama sayfasında daha fazla ön plana çıkaracak.

  • Logout (Çık) düğmesi, artık tek tıklama uzağımızda değil. Account (Türkçe versiyonda sanırım Hesap) linkine tıkladığımızda Logout linkini görebiliyoruz. Küçük bir değişiklik gibi görünse de 400 milyon kişinin üye olduğu bir sistemde çok ciddi sitede kalma süresi yaratacağını düşünüyorum.
  • Online olan arkadaşları da artık sol menüde görüyoruz. Bu da sitenin chat konusuna biraz daha önem verdiğini gösteriyor.

Bu noktalar benim yakalayabildiklerim, eminim bu tasarım değişikliğinin arkasında başka birçok strateji yatıyordur.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>