Sosyal Pazarlama Nedir?


 

Sosyal Pazarlama günümüzde artık “Sosyal Ağlarda Pazarlama Yapma”, “Sosyal Medyada Pazarlama” gibi konularla sık sık karıştırılır oldu. Bu nedenle Sosyal Pazarlama”nın literatürde ne anlama geldiğini kısaca anlatmak istedim.

Hepimiz çeşitli yardım kuruluşlarının, üniversitelerin veya devlet kurumlarının reklamlarını, ilan ve kampanyalarını çevremizde görmüşüzdür. Örneğin ordu, sağlık kuruluşları, üniversiteler ve vakıflar gibi birçok kurum aslında sosyal reklam faaliyetleri yapmaktadır.

1971″de Kotler ve Zaltman tarafından adı resmen koyulan Sosyal Pazarlama ise reklamdan da öte, planlama, fiyatlandırma, dağıtım gibi pek çok yönü olan pazarlama aktivitelerinin toplumu ilgilendiren fikir ve tutumların casino online kabul ettirilmesine yönelik kullanılması demektir. Bu durumda yayılmaya çalışılan fikir “ürün” (örneğin sigara yasağı), bu fikri kabul etmenin bedeli “fiyat” (örneğin sigara içmemek), bu değişikliğin gözlemlenebildiği noktalar “yer” (örneğin kapalı sosyal mekanlar) ve bu kampanyanın reklam ve broşürleri “promosyon” ayağını oluşturacak şekilde bir sosyal pazarlama karması oluşturulması mümkün.

Son günlerin en göze çarpan sosyal kampanyaları ise engellerikaldir hareketi ve Greenpeace i lovve nuclear hareketi.

Benzer Yazılar

One Response to Sosyal Pazarlama Nedir?
  1. Trackback: lainaa
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/02/09/sosyal-pazarlama-nedir/ ... justthousands.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>