Erkekler “Güç ve Performans” Satın Alıyor


 

İçki ve otomobil reklamlarının sadece erkekler için tasarlandığını biliyor muydunuz?

Çünkü erkekler kadınlara hitap eden ürünlerin bırakın yanına yaklaşmayı adını bile duymak istemiyor. Kadınlar ise erkekler için uygulanan pazarlama tekniklerini kolaylıkla kabul ediyor.

Kısacası caddelerde BMW kullanan kadınlara rastlasak da, bir erkek asla Mini Cooper’la görünmeyi tercih etmiyor. Yani erkek ve kadın arasındaki ayrım pazarlama alanında da kendini fazlasıyla gösteriyor.

Ünlü pazarlama gurusu Mark Tungate’in Erkeklere Pazarlama (Kapital Medya Hizmetleri, 2008) adlı kitabında bahsettiği gibi erkekler kadınlardan daha fazla içki içiyor ve arabalara olan tutkuları kadınlara oranla çok daha fazla. İşte bu yüzden, Jack Daniel’s, J&B, Mercedes, BMW ve Guinness gibi markalar tüm dünyayı ayağa kaldıran çarpıcı reklamlarını yalnızca ama yalnızca erkek hedef kitlelerinin yaşam tarzını hayal ederek yaratıyor.

Absolut’ün kışkırtıcı ve seksi şişe dizaynları, içki markalarının erkekleri nasıl himaye altına aldığının en güzel kanıtı. Arkadaş ortamlarının vazgeçilmez trendi haline gelen Absolut Vodka, son olarak Absolut Rock Edition ve Absolut Masquerade şişe tasarımlarıyla erkekleri derinden etkilemeyi başardı.

Absolut Rock Edition’ın deri şişesi üzerindeki metal materyallerle birleşince fetiş olgusuna gönderme yaparken, Absolut Masquerade’in pullu ve arkadan fermuarlı şişesi adeta birazdan üzerini çıkarıp tadına bakacağınız güzel bir içkiyi(!) andırıyor.Köklü marka seçimleriyle de dikkat çeken erkekler, satın alma davranışlarında; güven, performans, fonksiyonellik ve güç unsurlarına yoğunlaşmadan edemiyorlar.

“Performans-güç-güven” üçlüsünü rahatlıkla algılayabileceğiniz; Gillette fenomeni, BMW’nin karizmatik reklamları ve Jack Daniel’s’ın maskülen duruşu erkeklerin marketing denklemini açıkça ortaya koyuyor.

Marka bağımlılığı, güven, sadakat ve inat hisleriyle 30 yıl aynı kuaföre gidebilen, kadınlarınsa anlaşılmaz olarak tarif ettiği erkekler aslında; sade-akıllı tasarım, teknoloji, yüksek marka güveni-geçmişi, işlev ve seksapeliteye kapılıyor. Tıpkı normal hayatta olduğu gibi…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>