Mağazalardaki Sanal Danışmanlar: İntel ve TAV Başı Çekiyor


 

İnovasyon herkesin dilinden düşürmediği bir kelime olsa da barındırdığı riskler nedeniyle birçok potansiyel fikir hayata geçmekte geç kalıyor. Satışlara olan direk etkisinin iyi ölçülememesi nedeniyle pazarlama da bu risklerin en az alındığı alanlardan biri. Örneğin tüm gelecek konulu bilimkurgularda yer verilen sanal gerçeklik, hologramlar ve yapay zekalı asistanlar.

Yolunuz Teknosa’ya düşmüşse size bu filmleri andıran intel virtual promoter (sanal satış danışmanı) ‘na rastlamışsınızdır. Tıpkı gerçek bir insan boyutlarında yansıtılan görüntü size bir danışman gibi sürekli bilgi vermek üzere programlanmış. Üstelik ilgisiz satış görevlisi derdi yok, müşteriye baskı kurmak yok, güleryüz ve bilgi var.

Peki diyalog ne olacak, o da bize cevap verecek mi diye soranlar için ise daha gelişmiş bir teknoloji kullanan ve dokunmatik ekrandan cevaplanmasını istediğiniz soruyu seçebileceğiniz havaalanı – TAV Pasaport kart – danışmanı var. Yine tamamen sanal olan bu asistan hologram, tıpkı karşımızda gerçek bir insan varmışçasına bilgi vermekte.

Bu teknolojiden yeterince faydalanılmadığını ve özellikle işlevi yeterince bilinmeyen / yeni ürün gruplarında (in-store marketing) mağaza içi pazarlama alanında çok faydalı bir destek olacağını düşünüyorum. Durup dakikalarca aynı sanal asistanı dinlemişliğim vardır, ilgi çekiciliği nedeniyle normalde trafik olmayan mağazalarda veya hedef kitlesi zaten teknoloji manyağı olan birçok ürün grubu için kullanılmaya değer.

*Görseller Creaore ajans websitesinden alınmıştır.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>