Facebook Exchange: Facebook, Reklam Gelirleri Konusunda Ciddi


 

Facebook gelirlerinin halen en ciddi kalemi reklamlar. Amerika’da 2011 için 12.4 milyar dolarlık display advertising (reklam gösterimi) pastasının yüzde 14‘ü Facebook’ta. 2012 yılı için Facebook’un pastadan alacağı dilimin yüzde 17 civarına denk geleceği tahmin ediliyor. Hal böyleyken, reklam gelirlerini sağlamlaştırabilecek yeni modeller ve eldeki modellerin gözden geçirilmesi Facebook tarafında öncelikleniyor.

Facebook Exchange, Facebook’un kullanıcılara daha ilgili ve daha isabetli reklam gösterme iddiasının son ürünü. Facebook Exchange, ekranın sağ tarafında görmeye alıştığımız reklamlardan farklı.

Temel olarak, kullanıcının Facebook dışında ziyaret ettiği sitelere cookie atıyor ve kullanıcının Facebook’a nereden geldiği bilgisine erişiyor.

Uygulama olarak, Türkiye’ye ilk kez gelen dünyaca ünlü bir grubun konseri için bilet fiyatlarını Biletix‘te kontrol ettikten sonra Facebook’ta Biletix’in konser için verdiği reklamları görüntülememiz anlamına geliyor.

Uygulama bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir. Google tarafında retargeting başlığı altında toparlanan reklamlar bir süredir çalışıyor. Sabah ilk iş olarak favori e-ticaret sitenizde ayakkabılar arasında bir tur attıktan sonra, bir başka websitesinde sabah göz gezdirdiğiniz ayakkabıları tekrar görmeniz anlamına geliyor.

Facebook’un yine geçtiğimiz günlerde arama barı için reklam ürününü duyurduğunu da hesaba katınca, şirketin 2012’de alternatif gelir modelleri üretme ve reklam gelirini arttırma hedefinin ciddiyeti görünür oluyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>