Rocket Internet Türkiye: Şanslı Hissediyorum


 

Rocket Internet Türkiye operasyonunun sonlanmasıyla ilgili geride bıraktığımız birkaç günde sayısız yorum/makale okuduğunuzu tahmin ediyorum. Gelişmenin Türkiye pazarında bırakabileceği etkilerle ilgili çok isabetli yazılar okuduğumu ve günün sonunda bu noktaya yoğunlaşmanın daha isabetli olacağını söyleyebilirim. Kişisel olarak, gelişmeyle ilgili en yerinde yorumu “”Yatırımın Geri Dönüşü””, “”Yatırım Tercihleri”” ve “”Kar Marjı”” gibi elle tutulur metriklerle okuyan Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın”ın Twitter hesabında gördüğümü de ekleyeyim.

Rocket Internet Türkiye, tartışmasız önemli. Sebepler, iddialar ve yorumları tartışmak bir yana; operasyonun bir parçası olduğum için neden kendimi şanslı hissettiğimden söz etmenin daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Google“ın 59 numaralı çalışanı Douglas Edwards“ın kaleminden I”m Feeling Lucky, Google”ın ilk günlerinden söz eder. Rocket Internet Türkiye operasyonunun bir parçası olduğum sırada kitabı okuyuşum ve yazıya ilham vermesiyse, en az “”Kendimi Şanslı Hissediyorum”” tuşunun varlığı kadar yerinde.

Doug Edwards, pazarlama iletişimi ve marka yönetimi başlıklarındaki tek yetkili kişidir ve Google yöntemini geleneksel iş yapma yöntemleriyle karşılaştırmanın ne denli yersiz olduğunu kitap boyunca esprili bir yaklaşımla ifade eder. Birkaç ilginç örnek:

- Ofis, Stanford Üniversitesi mezunu gençlerle doludur; yer yer Stanford Üniversitesi kampüsünden farksızdır. Google, “”Yatay Hiyerarşi””nin aksiyon almayı kolaylaştırdığına inanır.

- Doktora mezunu Stanford”lıların “”To-Do List””ine sunucu bağlantılarını kontrol etmek ya da ofisteki tüm bilgisayarların RAM”lerini değiştirmek dahil olabilir. Çalışanlar 6/12 ay boyunca geçerli, yüzlerce maddeden oluşan To-Do List”ler oluşturur ve bunları gerçekleştirmeyi önceliklendirirler.

- Google”da herkes argümanlarını verilerle anlamlandırır; varsayım ya da kabuller Google ofisinde herhangi bir fikri kabul ettirmek için doğru araçlar değildir. “”Bence kullanıcılarımız buna bayılacak!””ın Google”cası “”A/B testi yaptık. Buna bayılıyorlar.”” civarıdır.

- “”Esnek çalışma saatleri”” başlığında Google yaklaşımı bambaşkadır; “”işi bitirene kadar çalışmak”” Google ofisinde 24 saatlik döngüleri tamamlamak anlamına gelebilir.

- Sergey ve Larry, yatırımcılara finansallar konusunda hesap vermeye çok yanaşmazlar; “”Google, diğerlerinden farklı bir arama motoru ve arama işini benzerlerinden çok daha iyi gerçekleştiriyor.”” Sergey ve Larry tarafında iş modelinin açıklanması için yeterlidir.

- Ayıla bayıla izlediğimiz Doodle”lar, geleneksel pazarlama iletişimi algısına tezat oluşturacak şekilde hayat bulur. Sergey ve Larry, Google logosu ve platformunda günlük değişiklikler yapmanın eğlenceli olacağını düşünür; geleneksel pazarlama iletişimi yaklaşımıyla kullanıcı algısında bunun ne demek olacağını açıklamaksa Doug Edwards”a düşer, Sergey ve Larry kazanacak olsa da.

Doug Edwards”ın kendini neden şanslı hissettiği aşikar.

Peki Rocket Internet Türkiye operasyonuna dahil olanlar?

1. Çalışma Arkadaşları:

Vaktimizin büyük bir bölümünü ofiste geçiriyoruz. Ofisi paylaştığımız insanlarla iyi anlaşabilmek ve geçirdiğimiz vakitten hoşnut olmak tahmin edebileceğiniz gibi öncelikli.

Rocket Internet Türkiye operasyonunda potansiyeli yüksek, öğrenme sevdalısı eski-Danışmanlık, eski-Telekom, eski-Teknoloji ve E-Ticaret çalışanlarıyla bir arada bulunabilmek ve farklı yaklaşımların aynı noktada nasıl birleştiğini görebilmenin değeri tartışılmaz.

Rekabet fiyat analizi, kanal yatırım tercihleri ve Google arama motoru reklamları kelime optimizasyonunu aynı tartışmanın içine dahil olmasından söz ediyorum.


2. Execution (Yüzde Yüz Uygulama)

Strateji ve planlamanın ne denli önemli olduğunu tekrarlamaya gerek yok.

Peki hedefler belirlendikten sonra sorgulamadan, tereddüt etmeden ve yılmadan odaklanmak? Detay odaklı olmak? 1 saat daha tartışmak yerine aksiyon almak?

İlk bakışta yapılması imkansız gelebilecek işleri zaman kısıtıyla gerçekleştirmekten söz ediyorum.

3. Ölçeklenebilir

Rocket Internet”in globalde en çok konuşulduğu başlık, Mailin yayınlanmasıyla başlayan tartışma, Rocket Internet”in Wired”da ciddi bir tartışma yaratmasıyla sonlanmıştı.

Oliver Samwer“in meşhur e-mailinin üslup ve kelime tercihleri sebebiyle gündeme oturması, e-maildeki çok daha değerli noktaları gölgede bıraktı. Oliver Samwer tek e-mailde e-ticarette hangi iş modellerine yoğunlaşmanın daha anlamlı olduğu, hangi metriklerin önceliklendiği, pazar penetrasyonunda nelere dikkat etmek gerektiği, internet girişimlerinin nasıl yatırım aldığı gibi pek çok soruya çok isabetli yanıtlar veriyor.

Bu yaklaşımın önceliklendiği bir operasyonda yer almak kesinlikle değerliydi.

4. Performans Bazlı Pazarlama

Eğer online”da gerçekleştirdiğiniz bir pazarlama aktivitesini ölçümleyemiyorsanız, durdurun.

Sosyal Medya”nın ne olduğunu somutlaştırmak için “”YouTube”a dakikada x yıl uzunluğunda video yükleniyor!”” gibi cümleleri duymuş olma ihtimaliniz yüksek.

Büyük ve kompleks veri setlerinin bağıra bağıra yaklaştığı, Facebook veri ekibinin önceliklendiği bir dönemde ölçümlenebilir pazarlama kanallarının, birleştikçe anlamlanan verinin ve optimizasyonun sıcak konular olduğu bir operasyonda yer almak değerliydi.

Arama motoru optimizasyonunun getirdiği karlılık ve hacmin sizi sevindirebilmesinden söz ediyorum.

5. Hız ve Sorumluluk

Bilgi ve veriye erişimin baştan aşağı değiştiği bir dünyada rekabet eskisi gibi değil.

Aniden yaşanan değişimlere, farklılaşan önceliklere ve ilk kez karşılaştığınız sorunlara yönelik çözümler üretmek; boyutunu, sebebini ve ölçeğini bildiğiniz sorunlara çözümler üretmeye çalışmaktan farklı.

Kavramsal olarak varlığından haberdar olduğunuz bir başlığı zaman kısıtıyla öğrenmek ve uygulayabilmekten söz ediyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>