Coming Soon…


 

Dev bütçelerle hazırlanan filmler, heyecanla beklediklerimiz, reklam kampanyasıyla gözümüze sokulanlar, sadece afiş ya da fragmanıyla dikkat çekenler… Peki biz izleyeceğimiz filmi nasıl seçiyoruz, zevk meselesi mi, yoksa reklam kampanyaları bizi etkiliyor mu?

Çoğumuzun kült film olarak gördüğü, bilinçaltı mesajları bol, tüketim toplumunu eleştiren Fight Club ile işe başlayalım. Filmin ilk kazandığı nokta “A David Fincher film” olması. O yıllara gittiğimizde, -Seven’ın yönetmeninden- mottosunu da hatırlayabiliriz. Yönetmen bir filmin izlenmesi için çok önemli bir nokta.

İkinci önemli nokta ise elbette fragman. Yavaşça başlayan, gittikçe yükselen, mesajı veren ve merak ettiren fragmanlar. Bu noktada filmin sountrack i iyiyse fragmanı daha da etkileyici hale getirebiliyor. Tıpkı Requiem for a Dream gibi. İşte aşağıda merakla beklediğim Tim Burton filminin fragmanı. Dark Shadows, fragmanında Tim Burton muzipliğini, gotikliğini müjdelemiş. Tabi fantastik olmasına rağmen sert seslerle çocuk filmi olmadığını da anlatmış. Fragmanlarda dublaj ve kullanılan sesler oldukça can alıcı. Adeta seyirciyi içine çekiyor.

Afişe gelince, genellikle filmin sloganını, temasını anlatan bir kompozisyon görüyoruz. Gerektiğinde başrol oyuncusu afişte görülüyor. Parfume: The Story of a Murderer gibi filmlerdeyse başrol konuda. Gördüğümüz gibi vahşi ve masum koku teması ön planda.

Tabi viral kampanyalarda filmin tanıtımında şimdilerde önemli bir rol oynuyor. Batman Dark Knight Rises filmine yapılan saldırıyı birçok kişinin viral kampanya sanması bunun en güzel örneği.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>