Apple iPad’in Yarattığı Yankı


 

Mashable’da bir anket düzenlenmişti ve katılımcıların çoğunluğu Apple’ın yeni tabletinin ismi için iSlate’i daha uygun bulmuşlardı. Ancak ben iPad’i daha çok beğenmiştim. Öncelikle isim için teşekkürler Apple.

iPad, iPod’la başlayan ‘Steve Jobs ürün tanıtımı yapar, herkes can kulağıyla dinler, tüm medya bundan bahseder’ geleneğini sürdürdü. Jobs yine geçti perdenin önüne, iPad’i arkasındaki perdeden duyurdu. Ürün önceden de bilindiği gibi bir tablet. Bu tabletin, özellikle “internette gezinme, e-mail gönderme, fotoğraf gösterebilme ve paylaşma, video oynatabilme, oyun oynayabilme ve e-kitap okuyabilme” konularında laptop ve akıllı telefonlarından (smart phone – blackberry, iphone gibi) çok daha iyi performans göstereceğini söylüyor bay Jobs.

Adage, TechCrunch, Mashable, CnnMoney başta olmak üzere bir çok sitede günlerce iPad konuşuldu. Hatta ürünün tanıtıldığı ikinci gün, Techcrunch’ın ana sayfasındaki 20 yazının 16’sı iPad ile ilgiliydi. Ürün, satılır mı satılmaz mı, laptop ve akıllı telefon arasında farklı bir ürün kategorisi yaratır mı bilinmez, ancak ürün yeteri kadar konuşuldu, ve konuşulmaya devam ediyor. Bu viral etki, tabi ki iPod, Mac ve iPhone’un başarısıyla beslendi. Böylelikle diğer kategorilerdeki başarının, bir sonraki ürüne olan pozitif etkisini de görmüş oluyoruz. Apple milyon dolarlar harcasa şu anda olduğu kadar gündemde olamazdı. Jobs’ı bir kez daha kutlamak lazım.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>