Olimpiyatlar ve Akıllarda Kalan Markalar


 

Neredeyse 2-3 haftadır olimpiyatlar gündemde en büyük yeri kaplamakta. tivibu’nun bu etkinliğe özel açtığı 5 kanalı da hesaba katarsak 7-8 kanaldan birden paralel oyunları takip ettik, madalya haberlerine sevindik, üzüldük, sporculara hayran olduk. Londra hem bir şehir olarak kendi reklamını yaptı, hem de sırf bir bilet fiyatının bile 500 poundları bulduğu ekonomik açıdan dev bir etkinliğe imza attı.

İşin pazarlamacıları ve reklamcıları ilgilendiren kısmına gelirsek, birçok markanın bu etkinliğin popülerliğinden faydalanmak, hem sporcuları desteklemek hem seslerini duyurabilmek için her türlü mecrayı kullandığını biliyoruz. Değişik birkaç örnek verecek olursak olimpiyatların en popüler atleti Usain Bolt ve Visa işbirliği ile başlayabiliriz:

Oyunlardan uzun süre önce reklam filmlerine start veren Visa, Bolt’un şampiyonluğunu perçinlemesiyle beraber görsellerini değiştirerek meşhur Bolt zafer pozu eşliğinde daha hızlı olduğun için teşekkür ederiz Bolt temalı reklamlarla devam etti.

VISA dışında olimpiyatlara damga vuran bir diğer marka da adidas’tı. adidas’ın bu olimpiyatlardaki misyonu evsahibi Birleşik Krallık takımını desteklemekti. American Marketing Association (AMA) ‘de yayınlanan yazılara göre stratejik ve doğru bir karar olan bu misyon, markaların bir nevi “takım tutmasının gerekliliğini” vurguluyordu. İşte adidas ve Birleşik Krallık olimpik takım temalı reklam filmi:

Benim özellikle en sevdiğim ürün ve videolarsa efsane bir marka haline gelen LEGO’ya ait. Ticari değeri tartışılır ancak ne bildiğimiz reklamlara, ne ürünlere, ne de virallere benzeyen bir şekilde kullandı LEGO markası olimpiyatları. Öncelikle Londra2012 temalı minifigür poşet setlerinde en popüler spor dallarını temsil eden LEGO figürleri piyasaya sürüldü. Bunun bir adım ötesindeyse marka olarak sahiplenilip sahiplenilmediğini bilmediğim ama kesinlikle izleyenleri hem ürün almaya yönlendiren hem de marka sevgisini arttıran video serileri yayınlandı. Olimpiyatlardaki en heyecanlı finalleri tamamen legolar ile canlandıran bu videolar olimpiyatların en çekici haberlerinden biri oldu benim için:

Gerek ülkelerin, gerek atletlerin, gerek spor dallarının, gerekse açılış ve kapanış törenlerindeki ünlülerin ve snatçıların kendilerini birer marka olarak konumlandırıp temsil edebildikleri bir dev Olimpiyat daha böyle geçti.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>