Schweppes’in "Signs" İsimli Viral Videosu


 

Her yılın sonunda bir önceki yılın en önemli ve en başarılı olayları kategori kategori sıralanır ve çeşitli mecralarda geniş yer bulur. Bu şekilde alanında saygı duyulan işler yapan pass4sure 1Z1-520 şirketlerin yaptığı ilgi çekici çalışmalar ayağımıza kadar gelmiş olur ki yeni yılların en sevdiğim yanı budur. Mashable’ın “the 10 most innovative viral videos of 2009” adıyla yayınladığı liste de bu yıl için favorim oldu. Başarılı viral çalışmalara olan ilgim nedeniyle ilk 10 içerisindeki videoların bazılarını zaten görmüştüm, hatta Volkswagen’in “the fun theory” isimli viral çalışması hakkında bu yazıyı da yazmıştım ama hepsini tekrar izlemek çok keyifliydi.

Bu listenin özelliği, her videonun daha önce bir çok kişi tarafından sınırları çizilen viral videolardan olması değil, bundan farklı olarak, innovative, yani yenilikçi olması. Viralite daha düne kadar yeni bir kavramken pass4sure 000-M15 viral video kullanılarak yapılan reklamların da artık kendi içinde evrilmeye başlaması reklam sektöründeki hızlı değişimin de çok açık bir göstergesi bence.

Schweppes’in yukarıdaki “Signs” isimli videosu bu listede 2. sırada yer almış. Bize “bir videonun viral olarak başarılı olması için ne tür özelliklere sahip olmalıdır?” şeklinde bir soru sorulursa, verilecek cevap az çok benzer olacaktır. “Kısa ve vurucu olmalı, çok eğlenceli, cinsellik içeren veya absürd olmalı” gibi cevaplar verilebilir. Bu videoyu kendi kendime bu kalıplara göre yorumlamaya çalıştım. Birinci olarak, başarılı oyunculuklar ve kamera kullanımı videoyu izlenir hale getiriyor. Viral bir videonun 13dk sürüyor olması, ve geneldeki depresif havası beni hayli şaşırtan ilk şeydi çünkü absürd video olarak kategorize etsek bile bir şekilde bence “geleneksel” viral video kurallarının dışına çıkılmış oldu. Youtube ve diğer video paylaşım sitelerinde toplam izlenme sayısı 10 milyonun üzerinde olan bu videonun altındaki yorumlara baktığımda büyük çoğunluğun olumlu yorumlar olduğunu gördüm.

Peki, genel olarak çok beğenilen bu videoda Schweppes nerede? Ben bir kaç kere izledikten sonra sadece 2 yerde schweppes’e rastladım; 3. dakikada Stacey’nin masasında ve 6. dakikada Jason dışarıda bankta otururken. Markanın bu reklam türünde insanın gözüne sokulmaması benim tarafımdan bu videoya çok büyük bir artı kazandırdı.

Son olarak, videonun sonunda Coca-Cola adı altında bu viral kampanyada adı geçen 3 kişiden bir tanesi de The Coca-Cola Company Avrasya Ortadoğu Bölümü Pazarlama İletişim Müdürü Elif Tokat. Bu başarılı viral çalışmadan dolayı tebrikler.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>