Neden Google Çin’de Baidu’nun Gölgesinde Kaldı?


 

Yazı Adage kaynaklı. Doğruyu söylemek gerekirse yazıyı okumadan önce okuyacaklarımın bildiklerimden farklı olmayacağını düşündüm. Ancak yazıda Google’ın Çin’deki pozisyonunun ve Baidu’nun başarısının bilinenin dışında farklı parametrelere de bağlı olduğu vurgulanmış.

Google’ın dünya üzerinde hakimiyet kuramadığı iki önemli pazar var; Rusya ve Çin. Rusya’da Yandex, Çin’de Baidu, arama motoru pazarını domine etmiş durumda.

Özellikle Çin’deki sansür uygulamaları ve Çin’in önde gelen kişilerinin Gmail hesaplarına yapılan cyber saldırılar Google’ın Çin konusundaki tavrını daha net belirtmesine neden oldu. Bu tavır Google’ın resmi blogunda da açıklanmıştı.

Adage’deki yazıda Baidu’nun first mover advantage’a sahip olması (pazara ilk giriş yapan olma avantajı), Baidu’nun aksine Google’ın geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmayışı, Baidu’nun yerel pazarı daha iyi tanıması ve çince konusunda Baidu’nun daha başarılı olmasından bahsedilmiş. Bu sebepler zaten bir çırpıda bizim de aklımıza gelenler ancak bu noktadan sonra yazıda Google’ın Amerika’da son çıkan arama motorlarından birisi olmasına rağmen pazarı domine etmiş olması (first mover advantage’a karşı) ve yazı karakterleri bakımından benzer bir pazar olan Japonya’da pazarı Yahoo ile paylaşıyor olması vurgulanmış ve aslında Google’ın Çin’deki sıkıntısının sadece bunlar olmadığı belirtilmiş.

Baidu’nun en önemli avantajı, müzik arama motoru olarak Çin’de kullanılıyor olması gösterilmiş. Google’ın yasal sınırlamalar dolayısıyla bu tarz bir uygulama kullanması yasak, bu sebeple Baidu çinli kullanıcılar için ilk alternatif olarak ön plana çıkmış ve insanlar yoğun olarak Baidu’yu kullanmaya başlamış.

Bir diğer sebep olarak ise milliyetçilik gösteriliyor. Baidu, yaptığı reklamlarda “Google’da herşey olabilir ama” diyerek Çin sermayeli sitenin önemini milliyetçiliği kullanarak vurguluyor, ki bu durumun çinli kullanıcıları doğrudan etkilediği iddia edilmiş.

Google’ın reklamcılarla olan ilişkisi de diğer bir nokta olarak ön plana çıkmış. Yüksek hacimli alımlarda Baidu’nun reklamcılarla olan ilişkisinin daha kuvvetli olduğu belirtilen yazıda, Google’ın bu tarz anlaşmaları yapmıyor olması bir diğer zayıf noktası olarak nitelendirilmiş.

Google’ın Çin’de Baidu’nun gerisinde kalmasının sebepleri bu şekilde listelenebilir. Bu sebeplerin bazılarının ciddi etkisi varken, bazıları Google’ın sadece marka imajıyla bile alt edilebilir. Ancak durum ortada. Google’ın özellikle sansüz konusundaki hassas tavrı, Çin hükümetinin katı kurallarına takılınca, zaten Çin’de ciddi bir hakimiyet kuramamış Google’ı pazardan iyice soğutmuşa benziyor. Bundan sonra Google, Çin’deki varlığını sürdürür mü, daha agresif mi olur ya da tümden pazardan çıkar mı, artık orası Google’ın bileceği iş. Yine de 1.3 milyarlık bir nüfusu görmezden gelmek, Google için pek mantıklı bir strateji olmayacaktır.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>