Bir Sosyal Medya Kullanımı Örneği: Mekanist.net


 

Mekanist.net’le olan yakın bağım, sitenin tasarımcı/programcısı Eren Baydemir’den geliyor. Kendisiyle tanışma hikayemiz 2005 yılına dayanır. Cebit Eurasia Microsoft standında asp.Net ile ilgili soru sormak istediğim ve bu vasıtayla tanıştığım Eren, geçtiğimiz 5 yılda webde yaptıkları, yapmak istedikleriyle her zaman hayranlığımı kazanmıştır.

Mekanist, kısaca tanımlamak gerekirse, mekanları listeleyen, kullanıcı yorumları, oyları ile mekan verilerini destekleyen, resim ve video gibi özelliklerle görselliği zenginleştiren ve harita uygulamasıyla da hangi mekanın nerede olduğunu bulabileceğimiz bir site.

Mekanist’in son günlerde Facebook’ta farkettiğim kampanyası çok hoşuma gitti. Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanmak deyince Friendfeed’de, Twitter’da hesap açıp her gördüğümüzü follow edip, subscribe edip onların da bizi eklemesini beklemek olarak algılayanların aksine Mekanist, Facebook’taki fan page’inde güzel bir uygulama başlattı. Site, mekanlarla anlaşarak elde ettiği davetiyeleri, Facebook fanlarıyla paylaşıyor ve bu fanlardan ilk mesaj yazana davetiyeyi hediye ediyor. Burada biraz şans durumu söz konusu olsa da, site, fanlarının kendi postlarını takip etmesini sağlıyor. Böylelikle Mekanist’in paylaştığı postlar hide edilmiyor, veya rahatsızlık yaratmıyor. Bu tarz küçük ödüllerin bu şekilde dağıtılması, sosyal medyanın daha etkin kullanılmasını sağlayabiliyor. Fikir güzel, ve geliştirilebilir. Daha farklı ve yaratıcı kampanyalar Facebook üzerinden yürütülebilir, yürütülmelidir. Facebook’u görmezden gelen pazarlamacıların, ekşisözlüğü görmezden gelen pazarlamacılardan farkı yoktur. Burada önemli olan insanların nerede olduğu, trendin nerede hayat bulduğudur, bence.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>