Google’ın 2010’da Satın Alması Gereken 6 Şirket


 

Haber CNNMoney tarafından yapılmış. Haberde, Google CEO’su Eric Schmidt’in Eylül ayındaki açıklamasına yer verilmiş; “Google 2010 yılı içinde her ay ortalama 1 şirketi satın alacak”.

Haberde de Google’ın hangi şirketleri alması gerektiğinden pass4sure C4040-121 bahsedilmiş:

1.Twitter: Mikroblog kavramı, Twitter için en yaygın kullanılan tanım. Bu konuda Twitter’ın kurucusu yorum yapmaktan kaçınıyor ve Twitter’ın böyle bir tanımlamaya ihtiyacı olmadığını belirtiyor. CNNMoney, Twitter’ın aylık ziyaretçi sayısına vurgu yapmış. Raporlara göre de Twitter, gelecek vaad ediyor. Tek problemin gelir modeli olduğu belirtilmiş haberde ancak Twitter’dan para kazanabilecek tek şirketin de Google olduğu yorumu yapılmış. Haberde bu pass4sure 140-420 satışın gerçekleşme ihtimali: A remote possibility (uzak bir olasılık).

2.Digg: Kullanıcılarının ilginç bulduğu haberleri paylaştığı platform olan Digg’de ‘digg’lenen haberler üst sıralarda yer alırken, popüler olmayanlar arşivin arkalarına itiliyor. Google’ın bu siteyi alması gerektiği, Digg’in de tıpkı Google gibi kendi içeriğini yaratmayarak, customer created content içerik ile oluşturması ve trafiği dağıtmasına dayandırılıyor. Satışın gerçekleşme olasılığı: Probably (Mümkün).

3. Jumptap: Jumptap, Google’ın geçtiğimiz aylarda satın aldığı AdMob gibi bir mobil reklam şirketi. Mobil mecraya verdiği önemi her fırsatta vurgulayan Google için böyle bir satın alma, bu mecrada monopol olmak anlamına gelebilir. Haberde Google’ın AdMob’u satın almasıyla Jumptap konusunda çok hevesli olmayacağı belirtilirken, sadece Microsoft’a bu alanda bir darbe daha vurabilmek için böyle bir satın almaya sıcak bakabileceğinden bahsediliyor.

4. Yelp: Mekanları listeleyen, detaylı bilgi veren ve kullanıcıların mekanlar hakkında yaptığı yorumları ve oylamaları paylaşan bir site. Türkiye’deki muadili Mekanist.net. Yelp konusunda Google’ın kararlı olduğu 2009’un son aylarında çok yazıldı, çizildi. Techcrunch’ta rakamın 500 milyon dolar civarında olduğu bile söylendi. Ancak henüz resmi bir gelişme yok. Yelp daha fazlası için diretiyor ancak haberde Google’ın bu pazarlığı kazanacağı belirtilmiş.

5. Cellfire: Bu şirketi daha önce duymamıştım. Şöyle bir tanım yapılmış: “Cellfire is a digital coupons company that allows users to access coupons on their mobile phones based on their location.” Kısacası şirket, bulunulan bölgedeki mağazalardan indirim kuponu önerenleri potansiyel müşteriler ile buluşturuyor. Şirketin geleceği kısa vadedeki performansına bağlı. P&G, geçtiğimiz günlerde kullandığı dijital kupon uygulamasını kaldırdı. Eğer şirket başarılı olursa, Google yatırım yapma kararı alabilir.

6. Yandex: Russia’nın Google’ı. Yandex, Google için biçilmiş kaftan aslında. Kiril alfabesinde iyi performans gösteremeyen Google arama motorunun aksine Yandex, Rusya’daki kullanıcıları çoktan kendisine bağlamış görünüyor. Rusya pazarının açık ara lideri Yandex’in, Google için ucuz bir yatırım olmayacağı kesin. Rusya’nın büyüklüğü ve potasiyeli düşünüldüğünde ancak ciddi bir rakam Yandex’i memnun edebilir. Yandex’in şu andaki amacı önce Amerika’da sonra Global anlamda büyümek. Bu performansına bağlı olarak, krizden de etkilenen Yandex’in Google’a karşı alacağı tavır değişebilir. Şahsi kanaatim, Yandex’in gücünün sadece Rusya’da hüküm sürebileceği. Microsoft bile Google’ı bir cm bile yerinden oynatamıyorken, Yandex’in pek şansı yok gibi. Yine de bekleyip görmek lazım.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>