Alexa’dan Daha Güvenilir Ziyaretçi İstatistikleri?


 

Aslında amacım online çiçek pazarı ile ilgili yazı yazmaktı. Bu yazıyı yazmadan önce biraz araştırma yapmam gerekiyordu. Araştırmanın odak noktasında pazarın önemli oyuncularının aylık ortalama trafiğini hesaplamam gerekiyordu ancak pek başarılı olamadım.

İnternette web sitelerinin trafikleri hakkında bilgi (‘fikir’ desek daha mı doğru olur?) veren bazı siteler var. Bunların başında Alexa geliyor. Alexa’nın dışında ComScore ve Compete gibi siteler mevcut. Ancak her birinin güvenilirliği tartışmalı.

Özellikle reklam verenlerin sıkça kullandığı Alexa, bir web sitesinin ‘popülerliği’ (tekil ziyaretçi değil) hakkında bilgi veriyor. Ancak bu bilgiyi, Alexa Toolbar’ı kullanan kullanıcıları vasıtasıyla ediniyor. Peki kaç kişi Alexa toolbar kullanıyor? Muamma. Wikipedia’dan alıntı;

“There is some controversy over how representative Alexa’s user base is of typical Internet behavior. If Alexa’s user base is a fair statistical sample of the Internet user population (e.g., a random sample of sufficient size), Alexa’s ranking should be quite accurate. In reality, not much is known about the sample and possible sampling biases…On April 16, 2008 many users reported dramatic shifts in their Alexa rankings. Alexa confirmed this later in the day with an announcement that they had released the new Alexa ranking system, claiming that they now take into account more data sources beyond Alexa Toolbar users”.

Kısacası, hemen herkes Alexa’nın yayınladığı sıralamalardan şüpheli ve Alexa bu duruma çare bulmaya çalışıyor.

Hep bahsediyoruz “ölçülebilir mecra” diye, ancak pek de sağlıklı ölçemiyoruz aslında. Sitelerin kendisinden alınacak raporların ise ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bu konuya çözüm bulabilecek ilk şirket hangisi derseniz, tabi ki Google derim. Milyonlarca web sitesini tarayan ve toolbar’ı çok daha yaygın kullanılan Google’ın Analytics ile birlikte çok daha net bilgiler verebileceği aşikâr. Trends for Web Sites uygulaması ile bu çözüme göz kırptıysa da Google henüz soruna tam olarak odaklanmadı.

Firefox ise en azından kendi kullanıcıları ile ilgili istatistiği tutmak için Stealth Data Project üzerinde çalışıyor (veya çalışıyordu). Proje ile ilgili ise açıkçası çok detaylı bilgi bulamadım.

Pazar paylarını ve sitelerin gelişimlerini izleyebilmek adına bu tarz bir ölçüm büyük bir ihtiyaç aslında. comScore her ne kadar büyük siteler için bu tarz araştırmalar yayınlıyorsa da webi tümüyle analiz edebilecek bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. Yılda milyarlarca dolar harcanılan internet mecrasında bu harcamaların daha doğru rakamlara dayanılarak daha adil yapılması bu sisteme olan ihtiyacı ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili yaptığım araştırmada incelediğim yazılar;
Alexa Toolbar ve Trafik Ölçümü | Rooteto
Google Faces Off With Compete, Alexa, Comscore, Quantcast (And Soon Firefox) | Techcrunch
Alexa Internet | Wikipedia

Not: Online çiçek pazarı ile ilgili de yazıyı en kısa zamanda yazmayı planlıyorum. Konuyla ilgili görüşlerinizi iletisim@marketoloji.com’a gönderebilirsiniz.

Not 2: Google.com/Adplanner da alternatifler arasında gösterilebilir.

Benzer Yazılar

One Response to Alexa’dan Daha Güvenilir Ziyaretçi İstatistikleri?
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2009/12/30/alexadan-daha-guvenilir-ziyar... simulation-de-pret-immobilier.net/pret-immobilier

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>