Pazarlamaya Canımız "Feda"


 

Bir gün uyandık ve hayatımızda Feda vardı. Öyle damdan düşer gibi. Sosyal medya istilası, 30 TL değerinde t-shirtler ve onu gururla üzerinde taşıyan Beşiktaş taraftarı, takım için bestelenen şarkılardan oluşan bir albüm.

Burada bir spor kulübünün borçları yüzünden taraftarından destek istemesinden çok, başarılı bir pazarlama projesi görüyoruz.

Beşiktaş Feda kampanyasında ilk kullanılan yöntem “WOM” oldu. Yani ağızdan ağıza pazarlama. Hikaye şuydu; BJK”nın kurucusu Şeref Bey son nefesini verirken “Feda” demişti. Tabi bu hikayeyi 1903 yılında kurulan bir takımdan yeni öğrenmemiz ilginç. Sanırım kötü günler için saklamışlar :)

İkinci yöntem normal standartlara göre pahalı sayılan Feda T-shirtlerinin satışa sunulmasıydı. Bence burada esas hedef t-shirt satışı değil “loyalty” yani sadakat yaratmaktı. Hiç bir maç kazanamasak da, takım kötü oynasa da renklere canımız feda mesajı. Ve böylece kombine satışlarında hiçbir şekilde düşüş yaşanmayacaktı. Taraftarın takıma küsmesi engellendi.

Albüm ise taraftara; “sizin için her şeyi düşündük, bakın Online casino US ünlü şarkıcılar da destekçimiz, size tribünde söylenecek besteyi bile hazırladık. Daha ne istiyorsunuz?” imajını yaratmanın bir yoluydu.

Sosyal medya ayağına gelince çok uzun bir süre BJK”yı trending topic yapmaya yetti. Artık Feda”yı duymayan kalmadı.

Yalnız BJK, futbolcularına milyonlar dökerken bu Feda sömürüsü benim hiç hoşuma gitmedi. Bildiğiniz acındırma içerikli bir kampanya, belki de olmayan bir hikaye, milyonlarca kişinin saçma bir t-shirte 30 TL vermesini sağladı. Sonuç başarılı ama bence hiç etik değil. Keşke Çarşı Feda”ya da karşı olsaydı, takım yine başka türlü destek alabilirdi, tribün boş kalmazdı, kombine satılırdı. Kimseyi kandırmaya gerek yoktu. Sonuç olarak kampanya marketing açısından iyi ama Seda Feda”ya karşı :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>