Lokasyon Bazlı Uygulamalar – Pusula & Etrafımda


 

3G’nin hayata geçmesi ve 3G destekli mobil cihazların, özellikle de iPhone’un yaygınlaşması, mobil kullanıcıları birbirinden kullanışlı yeni servislerle tanıştırdı. Daha önce 3G ile tanışan diğer HP0-M41 ülkelerdeki imrendiğim(iz) uygulamalar, artık bizim de kullanımımıza sunuluyor yavaş yavaş.

Vodafone’un “Etrafımda ne var?” ve Turkcell’in “Pusula” uygulamaları, en dikkat çeken lokasyon bazlı uygulamalardan. “Etrafımda ne var?” uygulaması ile, aradığınız kaytegorideki (hastane, kafe, metro gibi) noktaları, bulunduğunuz bölgeye uzaklığına göre sıralatabiliyorsunuz. Ayrıca, hem istediğiniz mekan adını aratarak adres ve telefon bilgilerine (kayıtlı ise) ulaşmak, hem de o noktaya nasıl ulaşacağınızı öğrenmek için harita üzerinden yol tarifi almak mümkün.

Turkcell’in “Pusula”sı da Vodafone’unkine benzer bir uygulama. Yine kategorilere göre noktaları sıralayabiliyorsunuz ve harita üzerinden tol tarifi alabiliyorsunuz, ancak Pusula, mobil pazarlama uygulaması olarak da kullanılmak amacıyla geliştirilmiş. Uygulamanın menüsünde sunulan “Bana özel” ve “Fırsatlar” ile, diğer markaların Turkcell’lilere özel sunduğu bize en yakın avantajlara (indirimler, promosyonlar vs) ulaşmak mümkün. Mesela “Fırsatlar”a girdiğimde ve “Yeme&İçme” kategorisini seçtiğimde, benim konumum etrafındaki fırsat sunan restoranları HP0-M47 yakından uzağa doğru sıralıyor. (Bu arada, Mc Donald’s ve Özsüt’te bol bol indirim var bu aralar :) )

Turkcell’in Pusula’sından dikkat çeken diğer bir nokta da Augmented Reality – AR (Zenginleştirilmiş Gerçeklik) teknolojisinden de yararlanmış olmaları. Sadece iPhone 3GS’in desteklediği AR’dan faydalanmak için iPhone’u dik konuma getirmek yeterli. Böylece uygulamayı kullanmak çok daha keyifli bir hal alıyor.

Mobil pazarlama adına çok umut vadedici olarak gördüğüm bu tarz uygulamalar zamanla daha da gelişecektir. Hem çok keyifli, hem de kullanıcı faydası yüksek servislerle daha çok karşılaşacağız. Özellikle de lokasyon bazlı uygulamalar ve zenginleştirilmiş gerçeklik alanlarında gidilecek çok yok var.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>