Yasaklar Bu Kapağın Altında!


 

Efes Pilsen, hepimizin bildiği gibi Türkiyenin en çok içilen birasıdır. Festival sponsorlukları yıllardır hız kesmeden sürer. Başarılı bir basket takımına adını vermiş(ti)r. Markanın reklam ilanları her daim özgürlüğe, keyife vurgu yapar. Soğuk içilir.

İşte son dönemde yasakçı zihniyetler bu marka üzerinden emellerine ulaşıyor. Önce yılların basket takımının adı değiştirildi, geçtiğimiz hafta sonuysa Efes One Love Festivali, One Love Festivali oldu veee son dakikada Santral İstanbul’da bira satışı yasaklandı. Yanlış anlamayın mekanın içki ruhsatı var. Eyüp Belediyesi, Eyüp halkının Ramazan yaklaştığı için çok hassas olduğunu (festival günü dışarıda el altından herkese bira satan hassas Eyüp halkından bahsediyoruz), bölgede çok sayıda türbe, yatır, cami olduğunu bahane ederek, biraz da (!) tehditle yasağı son ana sığdırdı. İçki içilemedi mi, hayır içildi.

Zaten konumuz içki de değildi. Siz-biz tartışmasıydı. Şimdilik onlar kazanmış gibi gözüküyor. Özgür gençler ve beyni yıkanan düşünemeyen gençler arası rekabet. Düşünmeden, kabullenerek, baskıyla yaşayanlar yine 1-0 önde.

Unutmayın ki Efes bir Türk markası, ülkenin kazancı, imajı açısından önemli. Bir festivalin, kültürel bir etkinliğin sponsorunu bu denli zedelemek ise ayrı bir konu. Efes gibi kurumsal kimliğe sahip bir marka bir şeyler yapmalıydı. Bir hareket. Gönderme yapan bir reklam, bir basın açıklaması gibi. Henüz ses yok. Bence marka imajı zedelenmiş durumda. Şimdi istedikleri kadar reklam yapsınlar, “aslında hayatı dolduruyoruz” desinler… Hayatın içi bu sefer boş, kocaman marka sessiz kaldı. Stratejik hata üstüne hata.

Sosyal medya yankılarına gelince oldukça güçlüydü. An itibariyle toplam 43694 destekçisi olan http://www.ozgurlugunesahipcik.com a mutlaka tıklayın. Çünkü bu iş Efes’ten çıktı, çok başka noktalarda. En sevdiğim bira Beck’s ama gözümde en güçlü marka Efes Pilsen(di). Onlar ses çıkarmıyorsa, biz özgürlüğümüze sahip çıksak iyi olur.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>