Word of Mouth’un İnternetteki Gücü


 

Aslında son zamanlarda e-WOM (electronic Word of Mouth) olarak da bahsedilen bir kavram var pazarlama dünyasında. Word of Mouth’un türkçesi ağızdan ağıza pazarlama, yani insanların ürünleri, hizmetleri, markaları arkadaş çevreleri ve aileleri ile paylaşarak ürün/hizmet/markanın reklamını yapması.

Kuralları, şekli, ölçümlemesi neredeyse imkansız olmasına rağmen en etkili araçlardan birisi aslında ağızdan ağıza pazarlama. Google, nasıl ki web sitelerinin kalitelerini ölçerken hangi referans sitelerden link aldığına bakıyorsa, biz de bireyler olarak, bir ürünü tercih etmeden önce kimin veya kimlerin bu ürünü kullanıp kullanmadığını, kullananların nasıl bir tecrübe yaşadığını öğrenmek isteriz. Bu durum, güvendiğimiz ve fikrine saygı duyduğumuz insanların tercihlerimize etki etmesine neden olur.

Ağızdan ağıza pazarlama için, internet bir devrim olarak görülebilir. Bireyler internetten önce markalar ile ilgili tavsiye ve şikayetlerini sadece birebir iletişim halindeyken paylaşabiliyordu. Ancak internet ile birlikte oluşan topluluklar, platformlar bireylerin tecrübelerini çok daha geniş kitlelerle paylaşmasına olanak tanıdı.

Marketing Türkiye’de çıkan haberde Don Peppers’ın çok güzel bir ifadesi var: “Teknik bilgiler dünyada hızla değişiyor. Bu şu demek üniversite üçüncü sınıfa geldiğinizde daha önceki yıllarda öğrendikleriniz eskiyecek. Nasıl yeni şeyler öğrenecek insanlar? İnternetteki şey sonsuza kadar orada kalıyor. Kendinizi Google’dan çıkaramıyorsunuz. İçine işenmiş havuzdan idrarı çıkarmak kadar zordur bu. Bir kere kötü şekilde düşmemeye bakın.”

Sonsuza kadar orada kalması biraz abartılı kaçsa da, internetteki içeriğin markalar tarafından takip edilmesinin gerekliliğini vurgulaması açısından Peppers’ın söylediklerini düşünmek gerekiyor. Aslında Pazarlamacı Açısından Sözlüklerin Önemi başlıklı yazımda biraz bu konuya değinmiştim ancak konunun genişliği sadece sözlükler ile sınırlı değil. Bir ürün, hizmet alacağımız zaman markalar arasında tercih söz konusu olduğu an, aklımıza gelen ilk mecra internet oluyor ve araştırmamıza yön verecek yorumlar arıyoruz internetin uçsuz bucaksız blog, forum, sözlük, fiyat/özellik karşılaştırma siteleri arasında.

Özetlemek gerekirse, marka yöneticileri internetin her geçen gün güçlendiği, popülerleştiği, genişlediği bir ortamda markaları hakkında internette konuşulan/tartışılan konuları takip etmeleri gerekiyor. Bu, aslında hedef kitleye doğrudan erişim anlamına geliyor. En azından Google’a girilip marka ile ilgili yapılabilecek muhtemel aramalarda çıkan ilk 10 sonucun incelenmesi, markanın internetteki durumu hakkında önemli ipuçları verecektir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>