ABD için 2009-2014 İnteraktif Pazarlama Tahminleri


 

İnteraktifin sözlük anlamı “etkileşim”. Markalar artık tüketiciye daha yakın, tek taraflı iletişimden çok karşılıklı iletişim (etkileşim) içinde olmak istiyorlar. Son yıllarda teknolojinin gelişimi markaların bu isteklerine fazlasıyla cevap vermeye başladı. Önce cep telefonu sonra internet, en son olarak da akıllı
telefonlar son 10-15 yılın kilometretaşları olarak ön plana çıktı.

Forrester’ın yayınladığı “US Interactive Marketing Forecast 2009 to 2014″ araştırması bize Amerika’da önümüzdeki 5 yıl içinde interaktif pazarlamanın geleceği hakkında önemli ipucular veriyor. Türkiye, Amerika’yı genelde 2-3 sene geriden takip ediyor ancak özellikle internet kullanımının önümüzdeki 5 senelik süreçte nitelik ve nicelik olarak artacağı düşünüldüğünde bu makasın daralacağını düşünüyorum. Kısacası, trend olarak Amerika’daki gelişimi izlemek Türkiye’deki gelişimi öngörebilmek adına faydalı.

Araştırma geniş çaplı olarak yürütülmüş ve birçok endüstride 200’den fazla çalışanı olan şirketlerin 204 pazarlama yöneticisi ile görüşülmüş. Yöneticilerin %60’ı “Şirketinizin interaktif pazarlama bütçesini nasıl arttırmayı planlıyorsunuz?” sorusuna “geleneksel pazarlama yöntemlerinden kısıntıya giderek” cevabını vermiş. Bu cevabı verenlere ise “İnteraktif pazarlama bütçesini arttırmak için hangi geleneksel pazarlama bütçesinden kısıntıya gitmeyi planlıyorsunuz” sorusu yöneltilmiş. %40’ı Adrese yapılan posta ile pazarlama faaliyeti cevabı verirken, %35’i gazete, %28’i dergi şeklinde yanıtlamış.

Yöneticilere “Önümüzdeki 3 sene içerisinde hangi pazarlama yönteminin etkisinin artacağını, hangisinin aynı kalacağını, hangisinin düşeceğini düşünüyorsunuz” sorusu sorularak, pazarlama yöntemlerinin (interaktif veya geleneksel) kısa vadede nasıl bir trend izleyeceği belirlenmeye çalışılmış. Yaratıcı Sosyal Medya bu alanda en çok gelecek vaad eden alan olarak belirlenmiş. Yaratıcı Sosyal Medyayı Online Video izlerken, Arama Motoru Optimizasyonu üçüncü, Mobil Pazarlama dördüncü en çok gelecek vaad eden yöntem olarak ön plana çıkmış. En büyük düşüş ise Sarı Sayfalar, Gazeteler, Radyo ve Telemarketing alanlarında bekleniyor. E-mail marketing (E-posta pazarlama) ise ilginç bir şekilde gelecek vaad eden interaktif pazarlama yöntemlerinden birisi olarak gösterilmiş, ankete katılan yöneticiler tarafından. E-mail marketing, özellikle yıllarca spamin ve özensiz e-mail lerin altında can çekişirken, bu alan için böyle bir beklenti oluşması biraz ilginç geldi. Açıklama kısmında genel olarak, yeşil pazarlamanın bir parçası olarak e-mailın doğa dostu olmasından biraz bahsedilmiş ve maliyetinin düşük olması ön plana çıkarılmış. O zaman benden bir tavsiye; e-posta izinli pazarlama ve kalite ile birleştirildiğinde en cost-effective (maliyeti düşünüldüğünden en faydalı) araçlardan birisi. Bu aracın tüketiciler tarafından kullanımının arttırılması için, her gönderilen e-mailın içine sadece o e-mail için geçerli olacak promosyon veya indirimler eklenmeli. Hali hazırda var mı bilmiyorum, ben pek raslamadım. Yemeksepeti’nin e-maillarında indirim çok vurgulanır ama bu indirimler zaten halihazırda olan indirimler olduğu için pek bir anlam ifade etmiyor bana göre.

Şu anda 25 milyar dolar civarında olan interaktif pazarlama harcamalarının 2014 yılında 55 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde interaktif pazarlama yöntemlerinden Sosyal Medya’nın yılda ortalama %34, Mobil Pazarlama’nın yılda ortalama %27, Email Marketing’in yılda ortalama %11, Display Reklamcılığın (banner ve online video) yılda ortalama %17, Arama Motoru Pazarlamanın yılda ortalama %15 büyümesi öngörülüyor. Bu pastanın en büyük payı şu anda 15 milyar dolarlık büyüklüğüyle Arama Motoru Pazarlama‘nın. 2014’te ise bu rakamın 31,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Özellikle, Sosyal Medya ve Mobil Pazarlama üzerinde duruluyor. Sosyal Medyanın Twitter ve Facebook ile en parlak günlerini yaşadığı ve bu trendin uzun süre devam edeceğinin ortada olması, pazarlamacıları bu mecrayı çok daha etkin kullanmaya zorluyor. Mobil Pazarlamanın ise çekiciliği akıllı telefonların yaygınlaşmasından geliyor. Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haberde önümüzdeki 2-3 yıl içinde tüm cep telefonu kullanıcılarının akıllı telefon (iPhone, Blackberry gibi) kullanacağı belirtiliyordu. Akıllı telefonlarla gelen kesintisiz internet, görsellik ve genişletilmiş işletim sistemi özellikleri, mobil dünyanın yer (location) ve hitap edilen kitlenin demografik özelliklerinin belirlenebilmesi gibi hiçbir mecrada olmayan özelliklerinin çok daha verimli kullanılabilmesine olanak tanıdı.

Sonuç kısa ve öz aslında. Özellikle krizin de etkileriyle birlikte, interaktif pazarlamanın maliyet konusundaki faydaları, bu zamana kadar bu mecrayı hiç kullanmamış reklamverenleri de bir şekilde interaktif pazarlama dünyasıyla tanıştırdı. Amerika’daki pazarlama yöneticilerinin de hemfikir olduğu şekliyle, görünen o ki kitlelerin daha kolay hedeflenebilmesi, etkileşim sağlanabilmesi ve maliyet konusundaki avantajlarıyla interaktif pazarlama önümüzdeki 5 senede pazarlama dünyasının en popüler alanı olacak.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>