Ürün Satın Alırken Tavsiye Almak için Alirkenbak.com


 

Uzun süredir böyle birşeyin eksikliğini hissediyordum aslında. Site ekibinden bir arkadaşın e-postası ile siteyi inceleme fırsatım oldu. Sitenin amacı tüketiciyi bilinçlendirmek.

Genelde ürün satın almadan önce forumlara veya sözlüklere bakılır, ki ben de genelde öyle yapıyorum. Forumların ve sözlüklerin ciddi dezavantajları var bu noktada. Birincisi kaliteli forum bulmak zor. Kaliteli olanlarda ise çok fazla başlık veya altbaşlık olduğu için, bunların arasından ihtiyacımız olanını bulmak zor oluyor. Ayrıca forumlarda genelde muhabbet havası sezildiğinden sayfalarca yorum yazılmış bir konuyla ilgili dişe dokunur ancak 1-2 yazı bulabiliyorsunuz. Sözlüğün en büyük dezavantajı ise yazılan girinin ne kadar doğru olduğunu bilememeniz. Giri sahibinin niyetinin gerçekten ürünle ilgili yaşadığı tecrübeyi aktarmak mı, yoksa ürünün reklamını yapmak veya ürünü kasten kötülemek mi, bilemiyoruz.

Sadece bu konuya kendisini adamış olan Alirkenbak.com‘un tasarımı fena değil. Kullanımı da kolay diyebiliriz. Sol menüden basamak basamak aradığımız ürüne kısa sürede ulaşabiliyoruz. Sitede her ürün kategorisi için öneri eklenebiliyor ve bu öneriler ziyaretçiler tarafından oylanabiliyor. Böylelikle öneriler belli bir güvenilirlik seviyesine ulaşıyor. Önerilerde marka veya model görünmüyor. Bu nokta biraz sıkıntılı olabilir çünkü bireyler genelde ürünleri kıyaslama veya belli bir ürünle ilgili önerileri okuma eğiliminde olabiliyorlar.

Sitenin amacı gayet güzel ve faydalı. Bu işlevselliği ne kadar iyi anlatırlarsa o kadar iyi yayılır ve alışverişin wikipedia’sı olabilir. Ancak üyelik kaydı/üye girişi konusu özellikle son yıllarda çok sıkıntı olmaya başladı. Keşke Facebook Connect de üye girişi opsiyonu olarak eklenebilseydi. Son tavsiyem için ipucu veriyorum: Google Adwords ve SEO.

Benzer Yazılar

One Response to Ürün Satın Alırken Tavsiye Almak için Alirkenbak.com
  1. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2009/12/10/urun-satin-a... buyubiquinolcoq10.com/ubiquinol-coq10-reviews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>