Google’dan Haberler


 

Normalde “haber” başlığının altında çeşitli sitelerden, şirketlerden haberler vermem gerekirken, Google tek başına bu boşluğu dolduruyor. Google şu sıralar hareketli günler geçiriyor, yeni hizmetlerini HP2-E58 bir bir yayına koyuyor (veya duyuruyor). Geçtiğimiz hafta Chrome OS için bir lansman yapıldı ve gelişmeler paylaşıldı. Sonrasında Google anasayfası açılış kısmında arama kutusu ve butonu dışındaki linklerin sadece fare imlecinin hareket ettirilmesiyle görünmesi uygulamasına geçildi. Her ne kadar teknik açıdan önemsiz bir gelişme gibi görünse de, günde milyonlarca insanın milyarlarca arama yaptığı sade tasarımlı bir site için ciddi bir farklılık olduğunu belirtmek gerekiyor. Nitekim bu durum, diğer linklerin daha az tıklanması anlamına gelecek iken, arama sürecini hızlandıracağı da aşikâr.

Geçtiğimiz hafta DNS hizmetini de devreye soktu Google. Youtube mağduru biz Türkler için DNS artık hayatın bir parçası haline gelmişti çoktan. Biraz interneti kurcalayanların OpenDNS’ten haberi vardır. HP2-K28 Artık Google bu hizmeti de kendisi vermeye başladı.

Son günlerde ise, Google iki yeni hizmeti duyurdu. Birisi Mert.me’de Google-Twitter İşbirliği başlıklı yazımda belirttiğim real time search konusundaki gelişme, diğeri Google Gogglers. Real time search içeriği de artık Google arama sonuçlarında yavaş yavaş yerini almaya başladı. Bu konuyla ilgili Google’ın resmi blogundaki açıklamayı buradan okuyabilirsiniz. Google Gogglers ise gerçekten etkileyici bir hizmet. Android işletim sistemi kullanan telefonlar üzerinde çalışan uygulama kapsamında çekilen resim ile Google’da arama yapmak mümkün. Henüz tecrübe etme fırsatım olmadı ancak Hüseyin, Anıtkabir resmi ile yaptığı aramada Google’ın “anıtkabir” sonuçlarını gösterdiğini söyledi. Businessweek’in geçtiğimiz haftalardaki bir sayısında Google Android ürün grubundan yetkili kişi, Android’in önümüzdeki yıllarda pazarda daha güçlü duruma geleceğinden bahsediyordu. Sanırım Android konusundaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Geçen ay Google mobil reklam şirketi AdMob’u da satın alarak da zaten mobil dünyaya olan ilgisinin artarak devam edeceğinin sinyallerini vermişti.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>