Mark’tan Mektup: Bölgesel Ağları Kaldırıyoruz


 

Facebook’u farklı kılan birçok unsurdan birisi de kişilerin belli ağlara üye olması ve bu ağlardaki insanlara özel, profilinde istediği bilgileri paylaşmasıydı. Önce okullar, üniversiteler için başladı, sonra işin içinde işyerleri ve diğer kurumlar girdi. Artık tüm global şirketlerin (ve birçok yerel şirketin), kâr amacı gütmeyen kurumların birer ağı var Facebook üzerinde. Bu ağlara, bölgesel ağlar da dahildi geçtiğimiz günlere kadar. Kişiler ülkelerin, şehirlerin, eyaletlerin ağlarına üye olabiliyordu. Ancak bu ağların bazılarının üye sayısının milyonları bulması sıkıntılara yol açtı ve Facebook (Mark Zuckerberg’in Facebook blogda yayınladığı mektuba istinaden) bu uygulamayı kaldırmaya karar verdi. Yerinde bir değişiklik olduğunu düşünüyorum çünkü bölgesel ağlardaki insanların, o ağ içindeki herkesin profillerinin belli bir kısmını görebildiğinden haberi yoktu (aksi bir ayar yapılmadığı takdirde). Kaldı ki, herhangi bir bölgenin ağında olan kişinin gerçekten o bölge ile bir bağlantısının olup olmadığı da kontrol edilemiyordu. Ancak okul, üniversite, işyeri gibi ağlara, ilgili kurumların e-mail adresleriyle üye olunabildiği için sınırları daha net olarak çizilebiliyor. Mark’ın mektubunun bir diğer önemli noktası, artık kişilerin Facebook üzerinde paylaşacağı her içerik için ayrı bir gizlilik ayarı yapabileceği. Bu da çok çok önemli ve başarılı bir yenilik olacak çünkü halihazırdaki sistemde paylaşımların, grup olarak (Resim, Video, Status vs.) gizlilik ayarlarını değiştirebiliyorken, artık tüm içeriğin kontrolü elimizde olacak.

Bu yeniliklerin özellikle kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda yapılması ayrı bir güzellik. Demek ki, kullanıcının sesi boşlukta yankılanmıyor. Ancak Facebook’un artık reklam konusunda ciddi bir atılım yapması gerekiyor. Olayın Facebook için maddi gelirinden çok, reklam kalitesizliği ve özensizliği ciddi bir problem olarak görülüyor. Facebook, büyük abisi Google’dan daha çok şey öğrenecek (ya da öğrenmesi gerekiyor) anlaşılan.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>