Apple Mucizesi: iPod’un Mac’e Etkisi


 

İlk kez Mac’i sanırım bir televizyon reklamında görmüştüm. Reklamda arkası renkli bir monitör, klavyesi ve işletim sistemi değişik bir bilgisayar vardı. Bu bilgisayarın sadece görünüm olarak değil, içerik ve tarz olarak da farklı olduğunu çok sonraları öğrenecektim.

Apple Mac’ler kullanıcıları için her zaman farklıydı ve özeldi. Bu kitle, özellikle Türkiye’de çok azdı. Amerika’da her zaman bir Apple varlığı hissediliyordu ancak Türkiye bu trendin içinde değildi. Ta ki, iPod’a kadar.

Türkiye’deki tüketici kitlesi Apple ile iPod sayesinde tanıştı. Bu ufak, sevimli ve işlevsel cihaz herkesin beğenisini kazandı, tıpkı dünyada yükselen populeritesi gibi. iPod gün geçtikçe discmanlerin, walkmanlerin, ilk mp3 çalarların yerini aldı ve pazar liderliğini ezici üstünlükle ele geçirdi. iPod’un bu yükselişi ve populeritesi, Apple’a olan ilgiyi arttırdı ve iPod, Apple için bir milattı. Mac ile oluşturulan sadık ve özel kullanıcı kitlesi, iPod ile hızla büyüdü, genişledi ve sınırların çok ötesine vardı. Steve Jobs bu fırsatı iyi değerlendirdi ve önce iPhone’u sonra iTouch’ı piyasaya sürdü. Artık Apple’ın tüketici elektroniği ürünleri dokunmatikti. Bu dokunmatik ürünlerden, iPhone büyük başarı elde etti ve cep telefonu piyasasının tabir-i caizse kuralları değiştirdi.

Bu gelişmeler devam ederken, Mac hiç ön plana çıkartılmadı, en azından iPod veya iPhone kadar (bir ara Airbook’la ilgili çok konuşuldu). Ancak Mac satışları rekorlar kırarak son yılların en yüksek rakamlarına ulaştı ve bu gelişmeler Mac’in popülerliğini bir anda değiştirdi. Apple bir bilgisayar markası olarak ortaya çıktı ve kalite açısından hala standart bilgisayarlardan daha iyi olduğu da düşünülürse, geç de olsa hakettiği popülerliği yakaladı. Ürünlerin fiyatları özellikle ülkemizde çok yüksek iken, bilgisayar tercihinde ilk akla gelen tercihlerden birisi oldu.

Aşağıdaki grafiklerle yazıyı bitirelim;

iPod satış grafiği


Mac Satış Grafiği

*iPod ile Mac’in satışları arasındaki korelasyona dikkat


Apple’ın NASDAQ’ta işlem gören hisse senedi fiyatının yıllar içindeki değişimi

Söylenecek tek şey, Apple mucizesi. Ya da “i” mucizesi mi desek?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>