Web Sitesi ve Marka İmajı


 

Yanlış hatırlamıyorsam makro ekonomi dersiydi. En genç ekonomi profesörlerinden Prof. Dr. Öner Günçavdı’nın dersi. Öner hoca, İş Kuleleri ile ilgili sorulan bir soruya “O kuleler sadece maliyet değil, aslında birer yatırım” demişti.

O zaman ne demek istediğini anlamamıştım. Sonra yavaş yavaş taşlar yerine oturdu. Hepimiz Google’ın Mountain View’daki o muazzam kampüs-ofis çalışma ortamını resimlerden videolardan görmüşüzdür ve artık Google ofisleri birer marka olmuştur (İsviçre, Londra ofisleri de düşünüldüğünde). Bu yapılar, ofisler, çalışma tarzı şirketin bireyler tarafından algısını etkilediği gibi, diğer şirketleri ve ortakları da etkiliyor. Binalar birer tuğla yığından çok öte, şirketlerin gövde gösterisi yaptığı yapılar haline geldi diyebiliriz.

Bir markayı da bu şekilde etkileyen önemli unsurlardan birisi de web sitesi. Engin’in bu konuyla ilgili yazdığı yazıyı da linkledikten sonra, bu yazının farkına geçeyim. Bugünlerde ISO’nun 2008 yılında yayınladığı Türkiye’nin İlk 500 Şirketi’ni inceliyorum. Bu şirketleri sektörel bazda ayırdığım gibi, ürettikleri ürün/hizmetleri ve markalarını da rapora ekliyorum. Araştırmamı tabi ki internet üzerinden yapıyorum ve şirketlerle olan tek temasım web siteleri oluyor. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, tasarımı güzel, güncel, şirket hakkında en temel bilgileri veren web siteleri şirkete olan bakış açısını değiştirebiliyor. Bu da marka algısını güçlendirdiği gibi bireyin veya kurumun şirkete olan güvenini de pozitif yönde etkiliyor. Mevzu bahis şirketlerin hepsi yıllık yüzlerce milyon TL’lik satış rakamlarıyla çalışıyor. Böylesine önemli hacimlerde çalışan şirketlerin web sitelerini kalitelerine uygun şekilde tasarlamaları ve güncellemeleri, yarattıkları/geliştirmeye çalıştıkları veya yaratmaya çalıştıkları marka imajına ciddi katkısı olacaktır.

Bu yazıyı yazmak istiyordum. Bu sırada Marketing Türkiye’de Aygaz’ın 3 boyutlu web sitesinin ödül aldığı haberini okudum. Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Gerçekten kaliteli bir çalışma olmuş, incelenmeye değer (açılan sokak animasyonunun tam olarak çalışması için biraz beklemek gerekiyor).

Benzer Yazılar

2 Responses to Web Sitesi ve Marka İmajı
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2009/11/23/web-sitesi-ve-marka-imaji/ [.... pretpersonnelmeilleurtaux.net
  2. Trackback: lainaa
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2009/11/23/web-sitesi-ve-marka-imaji/ [.... justthousands.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>