Konsolların Sosyal Medya Savaşı


 

Yılların Play Station hayranı olarak, PSOne ile başlayan maceram PS2 ile devam ediyor. En kısa zamanda PS3’e geçiş yapmayı düşünüyorum. Play Station’ın bir tutku, bir hayat tarzı olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Oynayan oynamayan herkes PS3’ün ayrı bir dünya olduğunu bilir. Bu da zaten Play Station severleri ayrı bir community olarak tanımlayabiliriz demek.

Bu community (kitle,topluluk), PS3’e kadar kendi arkadaş çevresiyle sınırlıydı. Ancak PS3 ile birlikte internet kullanımının entegre edilmesi bu community’nin sınırları aşmasını ve dünyanın her yerinden PS3 severleri bir araya getirmesini sağladı. Aslında PS3 severden ziyade, oyunsever dersek daha doğru olur. Sonuçta platform PS3 olsa da PES, Call of Duty, NFS, NBA Live gibi multiplayer oyunların kendi içlerinde belli community ler var. Kısacası, PS3’ün internet desteği, dünya üzerinde aynı platformda aynı oyunu oynayan kitleleri bir araya getirdi.

Brandrepublic’in haberine göre Sony son yazılım güncellemesiyle birlikte PS3 platformunu Facebook’a entegre hale getiriyor. Böylelikle, PS3 kullanıcıları oynadıkları oyunlardaki başarılarını, geçtikleri levelları profillerinde paylaşabilecek. Sony, ayrıca bu entegrasyonun daha kapsamlı hale getirileceğini belirtmiş.

XBOX da aynı şekilde (Microsoft’un Facebook’ta hissesi olduğu da düşünüldüğünde) Facebook, Twitter, Zune ve Last.fm’e entegre hale getirildi.

Bu durum, aynı konsolda aynı oyunu oynayanlar arasındaki community nin çok daha geniş sınırlara dayanmasını sağlayacak. Oyunseverler paylaşacakları feed ler ile tüm arkadaşlarını oynadıkları oyunlar ile ilgili bilgilendirebilecek ve kaydettikleri aşamaları herkesle paylaşabilecek. Bu da oyunların viral olarak yayılması konusunda ciddi bir gelişme.

Yazıyı bitirmeden Konami’ye açık mektup;

Sevgili Konami,

Hazır Sony böyle bir güzellik yapmışken lütfen atılan güzel gollerin Facebook’ta veya Youtube’da paylaşılabilmesine olanak tanı. 2010’u henüz oynamadım, okuduğum yorumlardan bu özelliğin olmadığı sonucu çıkartıyorum. Artık attığım güzel golleri arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. kib öptüm byes

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>