Mühendislikten Pazarlamaya Intel


 

FastCompany dergisinin bu ayki sayısında Intel mercek altına alınmış ve Intel’in üst düzey yöneticileriyle değişimin detayları konuşulmuş.

Bir ürün düşünün ki, bu ürün kullanılarak üretilen bir cihaz, toplumun hemen her kesimi tarafından kullanılıyorken, bu cihazın teknik özellikleri konusunda kullanıcıların büyük bölümünün bilgisi yok. Kısacası, bir işlemci düşünün, bu işlemci bilgisayarlarda kullanılıyor ve kullanıcılar işlemci dahil bilgisayarın hemen hiçbir teknik özelliği konusunda bilgi sahibi değil. Bu ürünü yani işlemciyi üreten, Intel’i hepimiz biliyoruz. Ama kaçımız bir harddisk markası, bir RAM markası, ekran kartı markası biliyoruz? Çok azımız.

Intel, ürettiği yüksek teknoloji ürünü işlemcileriyle işlemci pazarının tartışmasız lideri. Intel işlemcisini kullanan tüm bilgisayarların veya laptopların reklamlarından alışık olduğumuz Intel logosu ve jingleı (reklam müziği) hepimizin hafızasındadır. Bu denli teknolojik ve teknik bir ürünün markasını biliyor olmamız, Intel’in pazarlama yönünün kuvvetini gösteriyor.

Son aylarda Intel, markası konusunda biraz daha farklı bir yaklaşım içine girdi ve daha ilgi çekici hale gelmeye başladı. Ürünleri, ne kadar teknik olsa da, aslında insanların hayatını kolaylaştıran ‘kameranın arkasındaki’ güç olarak markasını kullanıcılara yansıtmaya çalışıyor. Bu değişimin en güzel örneği olarak, Youtube’da 1 milyondan fazla tıklanma rakamına ulaşan Intel reklamı gösterilebilir;

*Bizim rock yıldızlarımız sizin rock yıldızlarınız gibi değil.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>