En Yaygın Kullanılan PR Yöntemleri


 

PR (Public Relations) yani halkla ilişkiler konusu pazarlamanın son yıllarda önemli bir kısmını oluşturuyor. Her ne kadar türkçesinde “halk” kelimesi olsa da aslında bu kavram sadece halka hitaben çıkmış değil. Genel olarak PR şirket dışındaki tüm birey ve kuruluşlar (yatırımcı, rakip, iş ortağı vs) ile olan iletişimi kapsar. Şu anda çalıştığım pozisyon gereği şirketin PR çalışmalarıyla da ilgileneceğim için konuyla ilgili biraz araştırma yaptım, öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istedim. En yaygın kullanılan PR yöntemleri aslında hepimizin bildiği konular ancak yine de kısaca üstünden geçmek ve bu başlıkların birer PR konusu olduğunu hatırlatmak faydalı olur diye düşünüyorum.

Konuşmalar; şirket temsilcilerinin yapacağı açıklamalar, basın toplantıları veya diğer tüm medya ve kamuoyu ile iletişim aktiviteleri bu grupta yer alır.

Özel Organizasyonlar; şirketin yapacağı konferanslar, söyleşiler, açılışlar, eğitim programları gibi aktiviteler bu başlığa dahil edilir.

Yazılı Dökümanlar; yıllık raporlar, broşürler, makaleler, şirket tarafından yayınlanan haberler şirketin PR çalışmaları kapsamında yaptığı yazılı döküman çalışmalarıdır.

Ses/Görüntü Dökümanları; film, slide-sound programları, video/ses kasetleri vs.

Şirket Kimliğini Yansıtan Döküman ve Varlıklar; logo, işaret, iş formları, kartvisitler, binalar, üniformalar, arabalar, kamyonlar vs.

Kamu Hizmeti Aktiviteleri; sosyal sorumluluk ile ilgili yapılan çalışmalar bu kategoride değerlendirilir.

Sponsporluk; En iyi halkla ilişkiler stratejilerinden birisi olarak sponsorluk, popüler organizasyonlara maddi destek olarak reklamın yapılmasına yönelik çalışmalardır. Samsung’un olimpiyatlara, Sony’nin Şampiyonlar Ligi’ne, Turkcell’in Süper Lig’e sponsorlukları bir çırpıda aklıma gelenler.

Web sitesi; İlginçtir, PR araştırması yapmadan önce web sitesi, pazarlamanın hangi noktasında bulunur deseler tereddüt ederdim. Ancak tabi ki pazarlamanın PR’ında bulunuyor web siteleri ve takdir edersiniz ki günümüz teknoloji dünyasında oldukça önemli bir araç olarak ön plana çıkıyor.

Bu konuda yararlandığım Principles of Marketing kitabında iki araştırmacının PR’ın reklamdan daha etkili olduğu konusunda yaptığı yorumlara yer verilmiş. Okuyunca hak vermedim değil. Sonuçta reklamın reklam olduğu tüketiciler tarafından bilindiği için, reklamlarda verilen mesajlar veya satın alma davranışına etki etme çalışmaları bireyler tarafından daha kolay farkedilebiliyor ve bu durum reklamın etkinliğini azaltabiliyor. Ancak PR söz konusu olduğunda ve PR çalışmaları güvenilir kanallar kullanılarak yapıldığında, inanılırlık ve gerçekçilik büyük oranda artıyor. Şöyle bir örnek vereyim; Turkcell, GSM operatörleri 3G reklamları için savaşırken (ki kendisi de bu savaşın içindeydi) aynı zamanda Ntvmsnbc Teknoloji bölümünde 3G haberleri çıkarttı ve bu konudaki hizmetlerini tanıttı. Bu strateji de reklamın ticari kaygısının dışında haberin güvenilirliği kullanılarak ürün/hizmetin tanıtılmasında etkili oldu.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>