Duracell Pil Stop


 

İnternette kullanıcılara oyun oynatarak pazarlama kampanyasının yürütülmesi artık çok sık rastlanılan bir strateji. İyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum açıkçası çünkü gerçekten insanlar internette oyun oynamayı seviyor. Bu oyunlar, pazarlama açısından bakıldığında, ürünlerin veya markaların özellikleriyle özdeşleştirilerek hazırlanıyor ve kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Oyunların birçok açıdan faydası var. Markanın bilinirliğine, kişilerin algısında doğru yere konumlandırılmasına faydası olduğu gibi, geniş bir veritabanı oluşturulmasına da imkan tanıyor. Ucunda ödül olması sebebiyle, kişiler bu oyunlara kayıt yaptırırken doğru bilgilerini giriyor ve bu bilgilerin hepsi kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlar analiz edilip, markanın gerçekten ulaşmak istediği kitleye ulaşıp ulaşmadığı incelenebiliyor. Aynı zamanda, e-posta adresi de alınabildiği için, e-mail marketing de yapılabiliyor (lütfen izinli pazarlama (permission marketing)yı unutmayalım).

Duracell de pilinin dayanıklılığını insanlara gösterebilmek adına, Duracell Pil Stop (www.duracellpilstop.com) oyununu yayınladı ve oyunun reklamı birçok sitede yapılıyor. Oyun, araba yarışı üzerine kurulmuş ve sıradan pille yarışan yarışmacı belli bir yere kadar gelebiliyorken, pil Duracell ile değişitirildiğinde yarışmacı daha uzun süre yarışabiliyor.

Güzel bir fikir üzerine kurulmuş, doğru bir strateji olmuş kanımca. İsim de güzel seçilmiş. Ancak takıldığım tek nokta, oyunların kalitesi. Bu noktayı pek çok pazarlamacı atlayabiliyor. Oyunu üreten ajansla bu konunun çok net olarak tanımlanması gerekiyor bence. Kaliteden biraz olsun ödün veren oyunlar can sıkıcı olabiliyor. Duracell’in bu oyununda da böyle bir sorun ortaya çıkmış. Birkaç sene önce Coca Cola’nın yayınladığı frikik kullanma oyunu, belki de şu ana kadar gördüğüm oyunlar içinde en iyisiydi. Sonuçta amaç kullanıcıyı sitede tutabilmek ve keyifli zaman geçirmesini sağlamak. Oyunla yapılan bu pazarlama stratejisinde de verilen mesaj, yapılmak istenen kampanya kadar ürünün (oyunun) kalitesi de önemli.

Not: İnternette markanın reklamına yönelik yapılan/yayınlanan oyunlara advergame adı veriliyor. Yukarıda bahsettiğim örnekler de birer advergame aslında.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>