Webde Niş Oluşumlar #1: Foodspotting


 

İnternette geçirdiğimiz sürenin önemli bir kısmını facebook ve twitter tüketmekte, bazıları için Linkedin, bazıları için Flickr gibi siteler bunlara eklenmekte. Ancak bu postlar dizisinde herşeyi bir arada bulma iddiasında olmayan, keyif aldıkları konuda keyif veren, odaklanmış, amacı belli, niş ve kaliteli site/aplikasyon/oluşumlara yer vermeyi hedefliyoruz.

Artık güzel yerlere yemeğe gidildiğinde veya evde yemek yapıldığında yenmeden önce herkesin bunu fotoğraflaması, gerekiyorsa o an gerekiyorsa sonradan facebook, twitter, foursquare gibi mecralarda paylaşması bir gelenek oldu. Yemek – porsiyon fotoğraflama sevdasını gerçekten bu fotoğraflarla, menülerle, önerilerle ilgilenenlerin kullandığı bir platformda paylaşmak isteyenler foodspotting kullanıyor. foodspotting.com ana sitesi altında, android ve iphone için hazırlanmış işlevsel uygulamalara da erişilebiliyor.

Kullanımı oldukça basit olan sitede hızlıca bir profil oluşturup portföyünüzdeki eski yemek fotoğraflarını lokasyon ve yorumlarınızla yükleyebilir, anında çekip yükleyebilir veya “yok, ben yiyiciyim” diyorsanız coğrafi bölge (Barselona), yiyecek türü (deniz mahsulü) veya spesifik bir restoran içinde öneriler ve görseller aratabilirsiniz.

Foodspotting, kendisini şu 4 noktada farklılaştırmış:

  • porsiyonlar önemli: sadece restoranlar hakkında değil, menülerdeki her bir yiyecek üzerine odaklanabilen
  • görsel: uzun gurme yazılarla değil, yiyeceğinizin gerçek resmiyle süslü
  • negatif değil, pozitif: paylaşmaya değer değerlendirmeler
  • global: dünyanın her yerindeki restoranları veya yemekleri kapsayabilen, yoksa yaratılabilen.

Yiyecek sevdasını restoran markaları özelinden çıkararak gerçekten yiyeceğin kendisine odaklanabildiğimiz bu oluşumu ben şahsen çok sevdim. Üstelik diğer ortamlarda paylaştığınızda “neden koydun, karnımız acıktı, ağzımız sulandı” gibi eleştiriler de almayacağız çünkü yemek yeme işini ciddiye alan, ilgilenen, araştıran bir kitlenin olduğu bir platformda bu paylaşımları yapıyor olacağız. Oluşum 2009 yılında kurulmasına rağmen gerek cep telefonu uygulamaları, gerek site arayüzü oldukça kullanışlı, fonksiyonel. Üstelik bu alanda sözü geçen, prestijli dergiler, gurmeler, kişilerin de rehberleri bu sitede bulunmakta ve üye olduğunuz takdirde zevkinize göre olan seçimleri takip edebiliyor oluyorsunuz.

Zaman içinde işini iyi yapan markalar, dergiler ve mekanlar bu mecrayı pazarlama iletişimlerine doğal yollardan, memnun müşteriler veya rehberler yoluyla eklemiş olacaklar.

Siz yalnızca, siteye girmeden önce tok olduğunuzdan emin olun!

Benzer Yazılar

2 Responses to Webde Niş Oluşumlar #1: Foodspotting
  1. Trackback: fdqcuseya
    ckhos... rgyqcsstw whkig uymjcqe xtuf kfgxwnxxwwbkjxv...... izhipddieu.com
  2. ... [Trackback]... [...] There you will find 65164 more Infos: marketoloji.com/2012/05/04/we... absnutritiondirect.com/raspberry-ketones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>