Vodafone’a Tavsiyeler


 

Vodafone, Telsim’i satın alıp Türkiye pazarına girdiği zaman sevinmiştim. GSM pazarına yeni bir vizyon getireceğini ve rekabetin kızışacağını, bu durumun da biz müşterileri memnun edeceğini düşünmüştüm.

Şu ana kadarki durum düşünüldüğünde yanıldığımı söyleyebilirim. Vodafone, Türkiye pazarında Turkcell gibi en geniş kapsama alanı veya kaliteli hizmet odaklı bir GSM operatörü olmadığı gibi, Avea gibi ucuzluğu ön plana çıkarmış bir operatör de değil, henüz. Yani rakiplerinden birisi kaliteyi ön plana çıkararak nispeten daha yüksek konuşma ücretleriyle çalışırken, diğeri kalite konusunda sıkıntı yaşabileceğinin farkında olup düşük konuşma ücretlerine odaklanmış durumda. Peki Vodafone bu üçgenin hangi köşesinde? Ben henüz cevabını bulamadım.

Yapılan reklam kampanyalarında zaman zaman fiyatı, zaman zaman uluslararası konuşma avantajını, son dönemde de global tecrübesini kalitesine yansıttığını (veya yansıtmayı düşündüğünü) vurguluyor. Ancak henüz Türk insanın kafasında oturmuş bir Vodafone imajının olduğunu düşünmüyorum. Ortada bir kaos var ve Vodafone nerede olduğunu bize yansıtamıyor gibi bir algı oluştu bende.

Madem başlıkta “tavsiye” dedik, o zaman nacizane tavsiyemi söyleyeyim. Bir pazar araştırması, analizi konusu açıldı mı Türkiye’deki genç nüfustan sıkça dem vurulur, ki gerçekten de öneminin farkına varılması gerekir. Turkcell, GençTurkcell’i güzel adapte etti. Avea Patlican konusunda ciddi çalışmalar yaptı ve gençlere verdiği önemi bir şekilde hissettirdi. Vodafone böyle bir açılım yaptı mı, ne yalan söyleyeyim bilmiyorum. Yaptıysa ben duymadım, görmedim (medyadan çok mu uzağım ne?). Genç nüfus cep telefonunu hayatının bir parçası haline çoktan getirdi bile. Onlara ulaşmak, ulaşmaya çalışmak, kalplerini, sadakatini kazanmak Vodafone için Türkiye pazarında etkinliğini arttırmak adına önemli bir adım olacaktır.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>