Facebook’taki En Eğlenceli 10 Oyun – 2


 

20 Eylül’de bu konuda yazdığım, buradan ulaşabileceğiniz ilk yazımda şu ana kadarki en iyi 10 oyundan bahsetmiştim. Bu yazımda listeye giren yeni oyunlar var tabi ki. Sosyal oyun sektörü denilen, sosyal ağlar ile casual oyunlar gibi son yılların en önemli 2 web trendini birleştiren bu sektör büyük hızla gelişimini sürdürüyor. Ekim 2009’un en iyi 10 oyun listesi işe söyle;

  1. Farmville: 62 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Farmville çılgınlığı hız kesmiş olsa da sürmeye devam ediyor. Bu oyuna olan talebin Zynga’nın yeni oyunları için de çok önemli bir avantaj sağladığı bir gerçek. Ayrıca diğer bir ayrıntı da, Zynga’nın Çin merkezli şirketlerin oyunlarını kopyalamaya devam etmesi. Farmville’den sonra, Zynga’nın “Fishville” isminin trademark’ını alması Çin merkezli akvaryum ve balık temalı bir oyun hazırlığında olduğunun da bir kanıtı.
  2. Brain Buddies: wooga’nın ilk oyunu olan Brain Buddies de hızlı geçen yazdan sonra yavaş yavaş hız kesmeye başladı. Aylık 6.1 milyon aktif kullanıcı sayısı ile başarılı bir çizgide olmayı sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca, yakın zamanda 3. minioyunların da kullanıcıların hizmetine sunulacağı düşünüldüğünde bu sayının 2-3 ay içerisinde 10 milyonu bulacağı söylenebilir.
  3. Cafe World: Zynga tarafından geçtiğimiz ay piyasaya çıkan Cafe World kullanıcı sayısını 1 ayda 27 milyona çıkararak Farmville’den sonra en çok oynanan 2. oyun oldu bile. Tabi bu hızlı artışta bir Zynga oyunu olmanın payı çok büyük. Oyun, daha önceden de bildiğimiz Restaurant City tadında. Daha şirin, daha güzel, sonradan yapılmış olmanın verdiği avantajla yemek pişirme temalı oyunların üzerine birşeyler koymuş kesinlikle. Eğer hala oynamadıysanız bir denemenizi tavsiye ederim.
  4. Paradise Paintball: Counter Strike tadında bir oyun. Facebook’un ilk 3D oyunu da olan Paradise Paintball kesinlikle çok eğlenceli. Saatlerce oynadım, ve oynamayı da sürdürüyorum. Benim son zamanlardaki kesinlikle en sevdiğim oyun. Ayrıca, diğer bir önemli nokta da Facebook oyunlarının geleceğinin 3D oyunlarda olabileceği, ya da en azından bu türde daha fazla oyunun piyasaya sürüleceği. Gelir modeli de sanal ürünlerin satılına dayanan bu oyunun türünde oyunların da sayısının zamanla artacağına inanıyorum.
  5. Mafia Wars: Kullanıcı sayısını artırmak için reklam vermeye devam eden Mafia Wars’un hayranlarıyla konuştukça bu oyuna olan saygım da artıyor. Başladıktan sonra beğenirseniz çok farklı ve heyecanlı bir dünyanın sizi beklediğine tanık olacaksınız.
  6. Bejeweled Blitz: Bu oyunu herkese tavsiye etmeyi sürdürüyorum çünkü grafikleri ve ufak ayrıntıları ile kendisini aynı türdeki diğer oyunlardan fazlasıyla farklılaştırıyor. Kesinlikle deneyin. 60 saniyelik heyecana hazır olun. Ayrıca okuduğum bir yazıda aynen bu cümle kullanılıyordu; “göz kırpar gibi tekrar oyna’yı tıklayacaksınız!”.
  7. Texas Holdem Poker: Online poker dendiğinde bile akla ilk gelen oyun olan Texas Holdem Poker ile oynamak gerçekten de çok eğlenceli. Poker seviyorsanız ve eğlenmek için oynayacaksanız daha iyisi yok.
  8. Pet Society: Dün Halloween’di, ve birbirinden sevimli sanal ürünler yaratarak kullanıcılarını mutlu eden Pet Society için de noel öncesinde güzel bir dönem oldu tabi ki. Oyun Halloween ile ilgili ürünlerini hayran sayfasında gösterdikten sonra bu ürünlere inanılmaz bir talep oldu tabi ki. Bazılarınıza gerçek değilmiş gibi gelebilir, ama bir çok kişi bu oyundaki evcil hayvanlarına daha güzel kıyafetler almak için onlarca dolar harcıyor.
  9. Crazy Planet: Worms sevenler için önerebileceğim oyun da Crazy planet. Kimseye belli etmeden kullanıcı sayısını artırmayı sürdürüyor Crazy Planet. Farmville oynarken ürününüzü toplamanız için 1-2 saatlik vaktiniz varsa beklerken bu oyuna başlayın bence.
  10. Happy Aquarium: Restaurant, bahçe temalı oyunlardan sonra bu kez de akvaryum oyunları trendi başladı. Zynga’nın “Fishville” isminin haklarını almasından sonra yeni patlamanın bu oyunda olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Balık satın alıp, besleyip büyüterek satıyorsunuz ve paranızı artırıyorsunuz. Kazandığınız parayla daha çeşitli deniz ürünleri alarak akvaryumunuzu güzelleştiriyorsunuz. Benim tarzım değil, ama denemenizi tavsiye ederim. Ya da Zynga’nın Fishville’i için bekleyin.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>