Barcelona'yı THY Uçuracak


 

Zaman Gazetesi ile ilgili yazımdan sonra gazetenin websitesine bir göz atmak istedim. Gözüme çarpan bu haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Anlaşma daha imzalanmamış, ama Zaman Gazetesinin haberine göre anlaşmaya kesin gözüyle bakılıyor. Haberin bir parçası şöyle; İspanyol yetkililer, THY”den “Şampiyonlar Ligi deplasman maçları ile 2010″da Asya”da düzenlenecek ticari turlar için uçak talebinde bulunurken”, sponsorlukla ilgili parasal konuların ikinci planda olduğunu ifade etti. THY ve Barcelona FC arasındaki sponsorluk anlaşmasında teklif Barcelona FC yetkililerinden gelmiş.

Aslında haberin yukarıdaki kısmı beni ilgilendirmiyor. Asıl ilgilendiren kısım bundan sonrası, yani bir havayolu şirketi ile bir futbol takımı arasındaki bu anlaşmanın neleri etkilediği. Hemen haberin bu casino pa natet kısmına bakalım; imzaların Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu”nun da katılacağı 13 Kasım”daki Türkiye”nin İspanya Başkonsolosluğu resmi açılış töreninde atılması bekleniyor. 1 Ocak 2010″da AB dönem başkanlığını devralacak İspanya Başbakanı Jose Zapetaro ile Erdoğan”ın yakın dostluğunun, anlaşma ile daha da pekişeceği belirtiliyor. Görüldüğü gibi, bu sponsorluk anlaşması beraberinde bir çok şeyi etkiliyor.

Futbol dünyanın en popüler sporu kesinlikle. Barcelona da geçen yıl kazandığı 5 kupalık tarihi başarı ile şu anda en popüler takım. Messi, İbrahimovic, İniesta, Xavi, Pep Guardiola takımın içindeki en popüler isimler. Her birinin yüzlerce fan pageleri, tüm dünyadan milyonlarca hayranları var. THY eğer bu anlaşmayı gerçekleştirebilirse ve anlaşma şartlarını kazasız belasız yerine getirebilirse bu onlar için kesinlikle çok önemli bir referans olacak. Bu anlaşma ile de THY”nin sınırların ötesinde de bilinirliğini artırmak konusunda çok istekli olduğunu anlıyoruz. Kevin Costner”li Star Alliance reklamları da bunun diğer bir örneğiydi aslında…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>