Twitter’ın Gelir Modeli?


 

Gelir modeli, kısaca bir web sitesinin nereden para kazanacağıdır. Örneğin, E-Ticaret sitelerinin gelir modeli komisyona dayalıyken, içerik sitelerinin birçoğu reklamdan para kazanır. Sosyal ağlardaki durum da pek farklı değil aslında, en büyük gelir kalemleri yine reklam.

Evan Williams

Google’ın reklam modelinin ise sıradan banner veya tıklama başına maliyetten çok daha kompleks ve üst düzey olduğunu söyleyebiliriz (Adwords reklamlarının çalışma prensibini incelemenizi tavsiye ederim).

Twitter ise henüz site içine bir gelir modeli entegre etmiş değil. Facebook’un tırmanışa geçtiği günlerde Mark Zuckerberg’e sıkça sorulan ‘gelir modeli’ fikirleri artık Twitter için sorulmaya başlandı çünkü site hızla büyüyor. Site içinde herhangi bir reklam yok farkettiyseniz ve kullanıcılar hizmete herhangi bir ücret ödemiyorlar.

Twitter geçtiğimiz aylarda ciddi miktarda yatırım aldı ve bu gelişmeler piyasada gelir modeli yaratılmasına yönelik bir baskı oluşturdu diyebiliriz. Twitter kurucusu Evan Williams’a en çok yöneltilen soru bu; “nasıl para kazanacaksınız?”.

CNNMoney’de yayınlanan Evan Williams röportajında Twitter kurucusu “öncelikli hedefimiz en iyi ürünü ve teknolojiyi üretmek” diyor. Gelir modeliyle ilgili çalışmalarının olduğunu ancak henüz bunun ilk önceliklerinin olmadığını vurguluyor. Williams yatırımcılarla planlarını paylaştıklarını ve para kazanma sürecinin zaman alacağını onlara bildirdiklerini söylüyor. Yatırımcıların da zaten kısa sürede para kazanmak gibi bir amaçlarının olmadığını, vizyonlarının geniş olduğunu ve bu konuda endişelenmediklerini de ekliyor. Aldıkları yatırımı, tıpkı Facebook’un aldığı yatırımlar gibi, ihtiyaçtan değil de “neme lazım dursun bir kenarda” mantığıyla aldıklarını itiraf ediyor. Bu parayla insanlara, altyapıya ve teknolojiye yatırım yapacaklarını belirtiyor.

Hep konuşuruz, söyleriz. İş planı lazım, gelir modeli mutlaka olmalı, herşey planlanmalı vs. vs. Peki bunları yaparken fazla zaman kaybetmiyor muyuz sizce de? Bunların hepsini netleştirmeden ortaya çıkmış Google, Facebook veya Twitter iflas mı ettiler veya edecekler mi?. Google, faydayı ön plana çıkardı yıllarca ve sıra para kazanmaya geldiğinde ona da bir çözüm buldular. Facebook, henüz birkaç senedir para kazanma yollarını keşfediyor. Twitter ise hala üzerinde çalışıyor ve birşeyler mutlaka ortaya çıkacaktır.

Kıssadan hisse, çok takılıyoruz iş modeline, gelir modeline, tahminlere, öngörülere. Bunların hiçbirisi olmasın ve kolları sıvayıp işe atılalım demiyorum tabi ki. Ancak ilk hedefimiz (belki de uzun bir süre) gerçekten aklımızda olan faydayı kullanıcıya yansıtmak olmalı. Kullanıcıyı memnun edebildikten sonra, orta vadede gelir modeli nasıl olsa yaratılabiliyor. Örneklerle sabit.

Soru: Is there a motto? Like “Don’t be evil”?
Evan Williams: We’re not going to publish “Don’t be evil.” I think that’s taken.

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz (ingilizce).

Benzer Yazılar

7 Responses to Twitter’ın Gelir Modeli?
 1. Sdq

  I have learn some excellent stuff here. Certainly price boiomarkkng for revisiting. I surprise how so much effort you place to create one of these excellent informative web site.

 2. Campus

  Sten… halle5 de4r! Nu me5ste du ff6rklara dig, detta ff6r den hf6ga trove4rdighetens skull. Vad har jag skrivit ff6r ne5gra plrsoneiga angrepp…?Detta e4r Don Quijotes exklusivt ff6rsta inle4gg pe5 denna blogg!

 3. http://www.blrimages.net/

  Scheiß Korrekturprogramme, die keine sind …Das ‘MEIN MICH AN! … Peitschenknallen!’ oben sollte MAIL MICH AN! Peitschenknallen!… Kein Wunder, bei all dem ‘intelligenten’ Müll hier.P.S. Lösch meine Beiträge, bitte lösch MICH, bitte löscht mein LEBEN, … brauch ich niemehr soh’n Mist lesen … Einstein-Kopien …

 4. auto insurance

  Årh herhjemme ELSKER vi lego og det ville være så fedt at kunne supplere det noget brogede farvevalg med nogle lækre pink klodser.

 5. cheap car insurance

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 6. http://www.oshkoshrunningclub.com/

  Google, Apple, Microsoft and Mozilla are all parts of W3C-moneybags, Opera is not. So they'll newer "support" it even if Opera will implement all and every of HTML5-elements.

 7. http://www./

  Oh Becky you are soo right…your joy is downright contageous! What beautiful girls. You will all remember this season in your lives with such wonderful memories! I love it!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>