Markalar Facebook Timeline’da: Spotify


 

Büyük gün geldi: Markalar, Facebook Timeline’a geçiyor. Facebook Timeline kullanımının markalar tarafında daha yüksek etkileşim (like, comment, share) anlamına gelebileceğini sıklıkla duyuyoruz. İçerik iletişimi, hikaye anlatımı ve bütünlüklü ”bilgi mimarisi”nin yüksek etkileşime ulaşmak için anahtar görevi göreceği aşikar.

Spotify, Facebook Timeline’ını 1000’li yıllardan günümüze ”Müzik Tarihi”yle örüyor. Müzik tarihindeki dönüm noktalarını işaretliyor. Walkman’in piyasaya sürüldüğü tarih, Eminem‘in Slim Shady lansman tarihi, Gorillaz‘ın kuruluş tarihi, Frank Sinatra‘nın ölüm yıldönümü…

Spotify, müzik tüketimi başlığında en güçlü içgörülerden birine dokunuyor. Ne de olsa, dinlediklerimizi diğer duyularımızla, tecrübelerimizle ve geçmişimizle eşleştiriyoruz; akor, nota ya da armoniyle değil. High Fidelity, müzik tutkunlarının müziği hayatlarında nasıl odağa aldıklarından söz eden en iyi işlerden. Lise yıllarımıza eşlik eden parçalar, üniversiteye girdiğimizde keşfettiğimiz gruplar ya da cazla tanıştığımız günler… Müzik hiçbir zaman yalnız değil. Duygularla, anılarla ve geçmişle örülü. Spotify, bu içgörüye konuşmanın en doğru yollarından birinin ”Müzik Tarihi” olduğunun farkında.

Spotify Yalnızca Bir Müzik Servisi Değil, Bir Kanaat Önderi

Spotify, ilk bakışta bir müzik servisi. Vaadi, müzik dinleme tecrübesini en iyi şekilde mümkün kılmak. İş modeli abonelikler, bir başka deyişle devamlılık ve sadakat üzerine kurulu.

Spotify’ın müzik içeriğini sahiplenmesi, müzik tecrübesini tarihe dönüştürmesi ve müzikseverlerin dakikalarca zaman geçirebileceği bir içerik örmesi en hızlı ve en iyi Facebook Timeline kullanımlarından birine işaret ediyor. Spotify, servis verdiği sektörde kanaat lideri olmaya bizzat kendisi soyunuyor. Yakın geçmişte Rolling Stone’un ve müzik basınının ”90’ların en iyi parçaları”, ”60’lardan bu yana Rock tarihi” benzeri başlıklarda içerik üretmelerine aşinayız.

Markalar içerik üreterek ve iletişimi içerik etrafında örerek bireylere yaklaşıyor. Markaların içerik üretmesi, içeriğin dinlenmesini ve paylaşılmasını isteyecekleri anlamına geliyor. Bu durum, bir yıla kalmadan ürün ve servis sağladıkları alanda ”Kanaat Önderi” olarak konumlanacak markalar anlamına geliyor.

IBM’le aranızda hiçbir fark kalmıyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>