Vanilyalı Dondurmaya Alerjisi Olan Araba


 

Bir arkadaşımın anlattığı hikaye çok hoşuma gitti ve sizinle paylaşmak istedim.

Pontiac şirketine bir müşterisinden şikayet mektubu gelir. Bu mektup, ikinci kez gönderiliyordur ve şöyle yazar; “Bunu size ikinci kez yazıyorum, bana cevap vermediğiniz için sizi suçlamıyorum çünkü biraz sıradışı bir durumdan bahsettiğimin farkındayım. Bizim evimizde bir gelenek vardır. Her gece yemekten sonra dondurma yeriz. Ancak her gece neyli dondurma yiyeceğimiz değişir. Aile bireyleri arasında oylama yaparız ve ben arabamla dondurmayı almaya giderim. Bugünlerde yeni bir Pontiac aldım ve dondurma almaya giderken bir problem ile karşılaşıyorum. Her vanilyalı dondurma alışımda arabama dönüyorum ancak arabam çalışmıyor. Başka bir dondurma aldığımda araba hiç sorunsuz çalışıyor. Kulağa ne kadar saçma geldiği umrumda değil ancak bu soruyu çok ciddi olarak sorduğumu bilmenizi istiyorum: ‘Bir Pontiac’ın vanilyalı dondurma aldığımda çalışmaması, başka bir dondurma aldığımda sorunsuz çalışmasının sebebi nedir?'”

Bu mektubu alan Pontiac yetkilileri sorunu biraz garipseseler de, kişinin arabasını kontrol etmesi için bir mühendis gönderirler. Bu mühendis, araba sahibiyle 3 gece dışarı çıkar. İlk çıkışlarında çikolatalı dondurma alırlar, araba çalışır. İkinci gece çilekli dondurma alırlar, araba yine çalışır. Üçüncü gece vanilyalı dondurma alırlar, araba çalışmaz.

Mühendis, arabanın vanilyalı dondurmaya alerjisi olmayacağını düşünecek kadar mantıklı olduğu için araştırmaya başlar ve yaptığı incelemeler sonucunda birşey farkeder; vanilyalı dondurma, markette en çok satılan ürün olduğu için araba sahibi dondurmayı hemen alır ve arabasına döner, ancak diğer dondurma türlerini alırken biraz zaman harcar ve sonra arabasına döner. Mühendis sorunu bulur. Sorun, arabanın durduktan sonra motoru soğutmak için belli bir süreye ihtiyaç duymasıdır. Bu süre zarfında araba, kendisini kitler ve motorun çalışmasına izin vermez.

Bu hikayeyi internette araştırdım. Hikayeyle ilgili birçok şey ortaya atılmış. Gerçek olup olmadığı, dondurma türlerinin yanlış belirtildiği vs. vs. Aslında çok da önemli değil, gerçek mi değil mi, vanilyalı mı çikolatalı mı. Önemli olan, bu olayın gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek bir vaka olduğu. Şirketler, müşterilerinin şikayetlerini, işte bu yüzden, çok dikkatli incelemeli ve en saçma yorumları bile değerlendirmelidir. Bu, hem tüketici tarafında marka imajını güçlendirir, hem de ar-ge çalışmaları yapılırken hiç hesaba katılmamış bir sorunu tanımlamaya yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar

One Response to Vanilyalı Dondurmaya Alerjisi Olan Araba
  1. Trackback: Anonymous
    ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2009/10/14/vanilyali-do... disegnitatuaggi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>