GQ’nün IQ’sü Kaç? “İyi Slogan-Kötü Slogan”


 

“Coca-cola hayatın tadı, always Coca-cola, iyi ki ona rastladım Bellona, just do it Nike, impossible is nothing Adidas, sağlamsa Lassa…” Slogan işte böyle akılda kalmalı ve en önemlisi markayı anlatmalı. Üstelik iki-üç kelimeyle. Zor ama düşünmeli, işimiz bu değil mi?

“Gol yemem, Sörf tabi ki yerim, yahşi batının harbi colası Cola Turca, biz insan taşıyoruz İETT…” Bunlar da alakasız, sevilmeyen markayı ifade etmenin yanından bile geçmeyen sloganlar. Slogan kafiyeli olsun, aklımıza ilk gelinen yazılsın deyince ortaya bunlar çıkabiliyor. Aslında derdimiz iki kelimeyle marka kimliği oturtmaktı, sizce bu kadar basit olabilir mi? Elbette hayır!

Şimdi gelelim “IQ yetmez GQ’ün kaç?” sloganına. İngiliz kökenli erkek dergisi, moda, seks, güzel kadınlar, spor arabaları, kaliteli makaleleri içeriğinde barındıran bir marka. Bu dört laf içeriği anlatıyor mu, asla.

“Erkekler Boxer okur, Esquire adamakıllı dergi” gibi derdini çok iyi anlatan örnekler yıllardır önünüzdeyken siz hedef kitlenizi mi şaşırdınız? Yoksa aptal erkekler GQ’nün hedef kitlesi mi? Biz tekerleme gibi slogan uydurduk, ee siz de alın yani! O zaman tek bir söz söylemem.

Dergi tirajları yerlerdeyken keşke Türkiye’ye daha güzel bir giriş yapsaydınız. Sektör birazcık canlansaydı. Sayenizde kız halimle okuduğum erkek dergilerinden soğudum.

Reklamcılık ve reklam yazarlığı açısından bakıldığında ise şu bir gerçek; slogan uydurulmaz, kafiye, akla ilk gelen espri her zaman yapılmak zorunda değildir ki zorlama durur. Hedef kitleyi yakalamak, doğru kelimelerle marka kimliğini yansıtmak esastır. “Kontrolsüz güç güç değildir” gibi bir slogan vardır ki günlük hayatta bile kullanıyoruz, o derece başarılı. Biraz düşünürseniz olur, ha gayret :)

Benzer Yazılar

One Response to GQ’nün IQ’sü Kaç? “İyi Slogan-Kötü Slogan”
  1. Trackback: rachat de credit
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2012/03/13/gqnun-iqsu-kac-“iyi-sl... rachat-decredit.com/rachat-de-credit-immobilier

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>