Brain Buddies’den Farmville’e


 

Brain Buddies, hiç şüphesiz yaza damgasını vuran oyun oldu. Benzerlerinin çok ilerisinde bir aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Türkiye’de Marketing Türkiye gibi en çok takip edilen dergilerde, 100’e yakın blogda ve onlarca forumda oyun hakkında haberler yayınlandı. Türkiye’de yaklaşık 750.000 kişi tarafından oynanan Brain Buddies yerini yavaş yavaş Farmville’e bırakmaya başladı. Yaklaşık 12 milyonluk aktif Facebook kullanıcısıyla dünyada en çok Facebook kullanıcısına sahip 3. ülke olan Türkiye bu oyunların en çok oynandığı ülkelerden birisi aynı zamanda.

Hile yapmak kötüdür. Ama bir şeyin kolay yolu varken kimse günlerini harcamak istemiyor. Brain Buddies hakkında en çok konuşulan konu hep hile oldu, çünkü Brain Buddies’in en önemli özelliği arkadaşlar arasındaki rekabeti öne çıkarmasıydı. Önceden “Cheat Engine 5.5″ isimli bir program vardı, herkes süreyi 4 katına çıkarabiliyordu, artık yok. Ama önceden yapılan skorlar aynen duruyor. Benim bugüne kadar gördüğüm hilesiz ya da bug nedeniyle aynı şekillerin çıkmasından kaynaklanmayan en yüksek skor 6100 civarında. 7000’in üzerinde skor yapabilmek için dahi olmak, ve de haftalarca oyunu oynamak gerekir bence. Ayrıca onlarca kişinin haftalarca oynayarak 2500’lü skorlardan 5000’lere yükseldiğini gördüm. Sonra bir kişi daha gördüm, 264000 puan alabiliyordu. Nasıl aldığını açıkladı, cidden çok ileri düzey Flash bilgisi gerektiriyordu, geçen hafta tekrar konuştuk, ona da önlem alındığını söyledi. Bugün hile konusunda bir gelişme daha oldu. Oyunu test ederken kullanılan şifreyi bir kişi öğrenmişti. Bu şifreyi uygulama sayfasının duvarına yazarak kendisini belli etmeyi tercih etti. Ayrıca nasıl yaptığını kendi blogunda da anlattı. Bir çok insan bu tür şeylerle övünmeyi tercih ediyor. Cidden anlamıyorum. Brain Buddies bir IQ testi değil. Belli bir skorun üstü cidden üst düzey bir zeka gerektiriyor olabilir, ama sonuçta bu bir el göz koordinasyonu aynı zamanda. Oynadıkça yüksek skorlar almak bu şekilde açıklanabilir.

Diğer bir gelişme de artık herkesin Brain Buddies oynarken istediği mini oyunu seçebiliyor olması. Bunun için tek şart oyunu en az 12 kere oynamış olmak. Yakın bir tarihte herkes üçüncü mini oyunları oynayabilecek. Bunun oyuna yeniden bir hareketlilik kazandıracağına eminim, çünkü yeni oyunlar gerçekten de çok eğlenceli ve zorlayıcı.

Brain Buddies böyleyken Farmville ne durumda? Daha önceki yazımda bahsettiğim en eğlenceli 10 Facebook oyunu arasında ilk sıraları paylaşan bu iki oyundan bahçe oyunları içerisinde en çok beğenileni, en tercih edileni olmakla kalmayıp tüm oyunları 3’e, 5’e katlayarak aylık yaklaşık 50 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Farmville’in sırrı ne? Öncelikle, bahçe oyunlarını sevmiyorum, cidden, benim için sıkıcı olmaktan öteye gitmiyor bu oyunlar. Farmville’e de üye oldum, ama 2 aydan bu yana 2-3 kez girip kontrol etmişimdir. Bana göre, insanlar içgüdüsel olarak kendi bahçelerine sahip olup orada sebze ve meyvelerini yetiştirmeye meyilli. Farmville de ürün çeşitliliği ve bir Zynga oyunu olmasının sağladığı oyun kalitesiyle insanların sıkılmadan aylarca oynamasını sağlıyor. Ayrıca bu oyunların gelir modellerini çok seviyorum. Daha önceki yazımda değindiğim Offerpal media ile yapılan ortaklıklar, ve sanal para yöntemiyle kullanıcılara satılan özel ürünler ayda milyonlar kazanmanın yolunu açıyor. Cidden, bahçe oyunları ayda milyonlar kazandırıyor. Bu nedenle her şirketin bir bahçe oyunu var; Barn Buddies, Country Story vs. oyunlar ortalama aylık 6-7 milyon aktif kullanıcıya sahipler.

Ayrıca, Farmville için de çeşitli hileler ne yazık ki mevcut. Google’da Farmville hile yazdığınızda onlarca forum bulmak mümkün.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>