Satmak mı Satmamak mı? Victoria's Secret Örneği


 

Geçen hafta The Social Network filmini yeniden izledim. Bu kez, özellikle bir sahneye fazla takıldım; Sean Parker”ın Victoria”s Secret ile ilgili anlattığı hikayeye. Sean Parker”ın anlattığına göre Roy Raymond karısına iç çamaşırı almak ister ancak bir mağazaya giderek iç çamaşırı almaktan utanır. Aklına onu sapık gibi göstermeyecek lüks bir iç çamaşırı mağazası açmak gelir. Bankadan 40.000 dolar çeker, akrabalarından da 40.000 dolar borç alır ve Victoria”s Secret”ı kurar. İlk senesinde 500.000 dolarlık satış yapan, ilk kataloğunu çıkaran, 3 farklı mağaza açan Victoria”s Secret büyük şirketlerin radarına girer ve Raymond Victoria”s Secret”ı 5 sene sonra Leslie isimli şirkete 4 milyon dolara satar. Ancak iki yıl sonra Victoria”s Secret”ın değeri 500 milyon dolar olmuştur. Roy Raymond da kendisini köprüden aşağı bırakır ve intihar eder.

Hikayedeki bağlantılar tümüyle gerçeği yansıtmıyor, en azından hikayede bazı eksikler var. Ray Raymond, 1982″de sattığı Victoria”s Secret sonrasında 1984″te çocuklar için My Child”s casino Destiny mağazasını açıyor ancak 1986″ta bu şirket batıyor. Roy Raymond”ın intiharı ise 1993″te gerçekleşiyor.

Roy Raymond”ın intiharı gerçekten Victoria”s Secret”ın bu kadar değerlenmesi midir, bilinmez ancak iş dünyası tarihinde satın almaların gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi birçok farklı sonu beraberinde getirdi. İnternet dünyasına daha yakın olduğum için ilk Yahoo örneği aklıma geldi. 2008″de Microsoft, Yahoo”ya 45 milyar dolarlık teklifte bulundu, ancak Yahoo tutarı düşük buldu ve kabul etmedi. Şirketin şu andaki değeri 19.8 milyar dolar civarında ve geçtiğimiz haftalarda kurucu Jerry Yang Yahoo”daki görevinden istifa etti. Bir de satın almanın gerçekleştiği bir örneğe bakalım. Youtube, 2006″da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındığında bütün gazeteler ve dergiler bu satın almayı yazmıştı. Büyük yankı uyandırmış, Youtube”un kurucularının ne kadar “şanslı” olduklarına vurgu yapılmıştı. Ancak, Youtube bu teklifi 2006″da red etseydi ve bu yıllara kadar büyüyerek gelseydi, dünyanın en popüler video sitesi olmaya devam etseydi, değeri ne kadar olurdu dersiniz?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>