Sosyal Medya’nın Online Dating ile Buluşması: Ge.la.to


 

Mashable, 2 gün önce, yeni kurulan şirketler hakkında haberler yayınladığı bölümde bu kez Ge.la.to isimli yeni bir online dating platformu(yani bildiğimiz arkadaşlık kurmaya yarayan site) ile ilgili bir haber yayınladı. Steve Odom isimli girişimci tarafından kurulan bu site Facebook,Twitter, Last.fm, Netflix gibi sosyal medya lideri olan siteleri kullanarak klasik arkadaşlık sitelerinden bir adım öne geçiyor. Sizin için en uygun partneri bulabilmek için bir çok sosyal medya aracından veriyi bir araya getirilerek profiliniz sürekli güncel tutuluyor. Mashable’da bu haberi yapan Ben Parr’a göre bu fikrin en can alıcı noktası ise sistemin filtreleme ve targeting özellikleri. Ge.la.to’da yaş ve cinsiyet gibi filtrelerin dışında belirli bir filmi sevenleri, ya da sizinle aynı stadyumda bir maçı izleyen insanları o anda bulmanız mümkün. Son zamanların en revaçta konusu olan real time search’ü (gerçek zamanlı arama) online dating için kullanmak gerçekten harika bir fikir. Kendisini “Online Dating’in Friendfeed’i” olarak konumlandıran bu servis sayesinde o anda yakın yerlerde olduğunu öğrendiğiniz birisinin hesabına bakabilir, görüşme talep edebilir, hızlı bir buluşma yaşayabilirsiniz.

Şu da var ki, bir çok insan için bir siteye üye olmanın en sıkıcı ve zor gelen kısmı üyelik bilgilerini oluşturdukları kısımdır. Facebook Connect, ve diğer servisleri kullanarak Facebook’ta oluşturduğunuz profilinizle üye olabilir, Facebook hesabınızdaki resimlerinizi, sevdiğiniz müzikleri, filmleri, kitaplari, mezun olduğunuz okulları Ge.la.to hesabınıza kolayca aktarabilirsiniz. Ayrıca, Ge.la.to’da size mesaj geldiğinde Facebook hesabınıza da bir notification, yani bildirim gelecektir. Bu şekilde buradaki hareketlilikten de rahatlıkla haberdar olabilirsiniz.

Bu sitenin şu anki tek kötü yanı tam oturmamış olması. Sitede hala bazen güvenlikle ilgili buglar ile karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca şu anda sadece Amerika adresi yazılabiliyor. Yani ilk aşamada sadece Amerika hedeflenmiş, ama Steve Odom kısa süre içerisinde siteyi uluslararası hale getireceklerini söylüyor.

Amerika’daki online dating sektörünün 2009 yılı sonunda 1.2 milyar dolarlık hacme ulaşacağını da düşünürsek bu akıllı hamlelerin aynı zamanda doğru sektörde yapılmış olduğunu da görürüz. Bu sistemin Türkiye’de ne kadar sevileceğini de muhtemelen 2010’da göreceğiz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>