Manager’ınız Bol Olsun!


 

Reklam sektörüne giriş yapmak daha birkaç yıl öncesine kadar zorlu bir süreçti. Az çok herkes bunu bilir. Sürünmeli stajlar, yükselmek için heyecanlı bekleyişler, juniordan seniora geçiş… Reklamcılar bu yüzden mesleğine bağlıdır, bu biraz da aşktır. Ama son 1 yılda sosyal medya bu aşkı bozdu.

Junior olması gerekenler, manager, executive derken bir bakmışsınız herkesin title ı çok üst seviyelerde, maaş derseniz düşük. Offline da kendi konumunda ki birinin maaşını duyunca dudak uçuklaması yaşıyorlar. Sosyal medya ajansları müşteriler tarafından bu yüzden pek ciddiye alınmıyor olsa gerek. Twitter ve Facebook’ta zaman geçirmekle uzmanlık veriliyorsa, çok televizyon izleyen annenelerimizin de çok güzel televizyon reklam kampanyaları çıkarabileceğine inanmalıyız :)

Daha bakış açısı geliştirmeden, iyi bir alt yapı oluşturmadan manager olan küçük meslektaşlarım için de bu durum kötü. Hatalarını düşük bir ünvanla yapmaları kabul edilebilir ama managerken bu zor. Sorumluluklarının altında ezilmeleri ise içten değil…

Hatta bugünlere emeğiyle gelenlerin hakkı fazlasıyla yeniliyor. Geçen gün gördüğüm iş ilanı bunu kanıtlıyor. İlanda aranan özelliklerde twitter da en az 1000 takipçisi olan art direktör aranıyor deniliyor. Sanat yönetmeni ne zamandan beri takipçileriyle işe alınıyor, konsept fikirleri bulup tasarıma dökmesi, iyi bir stratejik bakışı olması gerekmiyor muydu? Size ne adamın takipçilerinden demezler mi? Özellikle Creative Team’i bu takipçi, likeçılardan ayırmak gerekiyor. Yaratıcılık, strateji geliştirmek ve bunu marka için en iyi şekilde ifade etmek bizim işimiz. Ha twitter da ha televizyonda, yaratıcı her yerde konseptini geliştirir, imajını kitleye en doğru şekilde ifade eder, bağ kurar.

Sosyal medyacıların manager gazını durdurup biraz sakin olması gerekli, bu kadar yeni bir sektörde gaz vermek yerine; alt yapı çalışmaları, innovasyon düşünülmeli. Reklamda çok eğleniyoruz tadında ilerlenmiyor sonuçta. Aman yeni, güzel, çok şey yapılabilecek bu sektöre yazık olmasın :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>