Amerika’daki Reklam Harcamaları, 2007-2012


 

Amerika’da gerçekleşen yıllık reklam harcamaları takip edildiği anda reklam dünyasında trendlerin neler olduğu hakkında gerçekçi fikirler edinilebilir. Bu rakamların Türkiye’deki reklam ve pazarlama dünyası hakkında %100 tutarlılık sağlamayacağı açık, ama globalleşen dünya göz önünde bulundurulduğunda benzer çizgide olduğumuzu, ya da en azından, er ya da geç bizim de bu yollardan geçeceğimizi düşünüyorum.


Jack Myers isimli medya kuruluşunun yayınladığı raporda, benim de bu yazımda bu rapordan alarak kullandığım yukarıdaki tabloda 2007-2012 yılları arasında Amerika’daki reklam harcamalarındaki kalemlerin o yıl içerisindeki toplam harcamalar içindeki payları verilmiş. Şu da var ki, toplam reklam harcamaları her yıl iniş ve çıkışlar gösteriyor, ama yine de yukarıdaki tablodan çıkarılabilecek önemli sonuçlar var.

Öncelikle, Gazeteler ve Sarı Sayfalar, yani yazılı basın için reklam harcamalarının payındaki büyük düşüş bu mecranın artık gözden düştüğünün önemli bir kanıtı. Her ne kadar bu ikili hala reklam harcamalarındaki aslan payına sahip olsa da, tahminler doğru çıkarsa eğer, internet reklam harcamaları 2011 yılında gazeteleri geçecek gibi görünüyor. 2008’de %10.6 olan payını 2009’da %12.2’ye çıkarmasına rağmen, internet reklam harcamaları aslında aynı yıl %0.5’lik bir düşüşle $24.55 milyar’a gerilemiş. Bu düşüş toplam reklam harcamalarındaki düşüşe oranla çok daha düşük.

Custom Publishing, ya da custom media olarak bilinen, pazarlama aktivitesi olarak müşterilerin bilgilendirme ihtiyacını karşılarken kendi promosyonunu yapan reklam türü ise yıllar içerisinde çok fazla değişiklik göstermiyor. Görünen o ki reklamverenler bu mecrayı sıklıkla kullanmaya devam edecek, ama bu mecranın 2010’lu yılların trendi olma ihtimali yok.

Tablonun geri kalanında dikkat çeken ayrıntılar, toplamdaki ufak paylarına rağmen mobil reklam ve video oyun reklamları kalemlerindeki hızlı artış oranları. Görünen o ki, yeni mecralar pastadaki payını artırıyor. Branded Entertainment, örneğin BMW’nun 2001’deki “The Hire” isimli kısa filmlerinden oluşan, ve 100 milyondan fazla izlenen reklam kampanyası, da 5 yıllık dönem içerisinde kayda değer bir artış gösteren diğer bir reklam türü olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmada, online reklam harcamaları içerisinde ise sosyal medyanın en yüksek orana sahip olduğu belirtilmiş.

2012 yılı için beklenen yıllık toplam reklam harcaması ise $205 milyar. Bu rakam neredeyse Türkiye’nin yıllık gayri safi yurt içi hasılasının yarısına eşit.

Benzer Yazılar

7 Responses to Amerika’daki Reklam Harcamaları, 2007-2012
 1. ... [Trackback]... [...] There you will find 62206 more Infos: marketoloji.com/2009/09/21/am... justthousands.com
 2. Esteban

  vad har pizzerior med kuultr att gf6ra? Jo, lika lite som majs och potatis har med kuultr att gf6ra. me5nga inle4gg pe5 den he4r bloggen handlar om pizzerior och de5 kan jag lika ge4rna dra in utle4ndska ve4xter som majs m.m., eftersom de flesta diskussioner he4r ligger pe5 den nive5n.Jag e4r absolut inte ff6rdomsfull, har inget emot att ni ff6r fram era e5sikter, men sne4lla SNc4LLA sjunk inte se5 le5gt att ni drar upp sme5saker som pizzerior och kackerlackor, ff6r det har inte heller med kuultr att gf6ra. Kan du svara pe5 vad kackerlackorna som kommer med invandringen har att gf6ra med den islamistiska kuultre? (ff6rklara ge4rna pe5 vuxennive5)Dra iste4llet upp er sje4lva till en politisk nive5 (VAD DET c4N HANDLAR OM) se5 slipper ni ske4mma ut er ;)det mesta jag har le4st he4r handlar om ff6rdomar med tanke pe5 att ni ff6rmodligen knappast ke4nner ne5gra invandrare. Se5 vem e4r det egentligen som e4r ff6rdomsfull?aja. lycka till med er se5 kallade politik

 3. http://maple4x4.com/

  Shiver me timbers, them’s some great information.

 4. http://www.sgtotalmassage.com/

  Jag vi jobbar i förskolan. Där gör vi ofta Playdo. Barnen tycker det är roligt och deras fantasier är enorma. Tack för tipset med glitter i degen. Det skall jag använda nästa gång det är dags att göra ny deg.Hälsningar Susanne

 5. http://www.matchmakerltd-equine.com/

  I thoroughly approve of the randomly dotted about seating areas. Magazine rack and all – how very well thought out!It looks like an amazing weekend. Clothes, weather, music, food – all fantastic!

 6. http://www.bostonianinnandrvpark.com/

  Michele! Girl! Thank you for checking out the blog! (I love Edie, too!) If you keep leaving comments like that I won’t be able to blog! Your words were so timely for me. Thank you!

 7. http://www.lasmangist.com/

  8-12-12edy spune: am downloadat placa video de pe saitu de mai susu spus de tocilau ii dau sa se instaleze se instaleaza si la jumate im ida erare asa :setup was unable to findcomponents that can be installed on your current of software configuration .Please make sure your have the reguired hardware or software ce inseamna asta ma ajutati va rog +37V-a ajutat acest raspuns?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>