Facebook’ta Fotoğraf Yarışması Yapmak: Boğaziçi Üniversitesi’nde Finaller


 

Facebook sayfalarında takipçilerin önemseyeceği, tepki vereceği, paylaşmak isteyeceği aksiyonlar nasıl belirlenir?

Bir yol, en iyi uygulamaları çalışmak ve birebir taklit etmek. Rakipleriniz fotoğraf yarışması yapmış, siz de yapın. Rakipleriniz ”Paylaş, anında indirim kazan!” çağrısı yapmış, siz de yapın. Rakipleriniz ”Arkadaşlarını uygulamaya davet et, anında (herhangi bir Apple ürünü) kazan!” yapmış, siz de yapın. Rakipleriniz web-dostu içerikle ”Günaydıııııııın!” yapmış, siz de yapın.

Bir diğer yol: 1) Takipçilerinizin kim olduğunu düşünün. Kendinizi onların yerine koyun ve Facebook sayfanızda zaman geçirmelerini tetikleyen içgörüleri ayıklayın. 2) Doğru içerik ve iletişim frekansını belirleyin. 3) Basit bir kurguyla kendilerini ifade etmelerini ve içgörülerine konuşulduğunu hissetmelerini sağlayın.

Boğaziçi Üniversitesi Facebook sayfasında Final döneminde yapılan ”Fotoğraf Yarışması” güzel bir örnek.

1. Üniversite denince aklınıza ne geliyor? Kampüs, dersler, arkadaşlarınız… Ve tabii ki finaller.

2. Boğaziçi Üniversitesi Facebook sayfasını kimler takip ediyor? Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, mezunları, akademisyenleri… Finallerin ne demek olduğunu bilen, finallerin nasıl hissettirdiğini bilen, finalleri hayatının bir döneminde önemsemiş insanlar.

3. Final döneminde üniversite öğrencileri ne yapıyor? Daha fazla Facebook kullanıyor. Daha fazla eğlenme ihtiyacı içinde oluyor. Daha fazla kendini ifade etme ihtiyacı duyuyor.

Sonuç: Bir üniversitenin Facebook sayfasında, ”Final Dönemi Fotoğrafları” başlıklı bir yarışma yapıldığında kuru ‘like’lar olarak durabilecek takipçiler, gerçek bir topluluk gibi davranmaya başlıyor; talking about this (Son 1 hafta içinde sayfanızı beğenmiş, yorum yapmış, içeriğinizi paylaşmış/beğenmiş, sorularınıza yanıt vermiş takipçi sayısı) sayınız, like sayınızı geçiyor.

Web tabiriyle ”%100 çalışıyor”.

Son olarak: Yarışmanın, Facebook’un ”Promotion Guidelines”ına uymayan noktalarının olduğunu eklemekte fayda var. Kurallara göre, Facebook sayfa yöneticileri, Facebook araçlarından herhangi birini yarışma kurgusuna dahil edemiyor. (Like sayısına göre yarışmacıları sıralayarak, ödüllendirmek gibi.)

Yarışmadan birkaç ilginç fotoğraf:


Benzer Yazılar

3 Responses to Facebook’ta Fotoğraf Yarışması Yapmak: Boğaziçi Üniversitesi’nde Finaller
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2012/01/21/facebookta-fotograf-yarismasi... simulation-de-pret-immobilier.net/taux-du-pret-immobilier
  2. Trackback: Rhode Island
    ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2012/01/21/facebookta-... 4taxrelief.net/rhode-island-tax-debt-relief.aspx
  3. Trackback: mini fast loans
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2012/01/21/facebookta-fotograf-yari... mattnail.multiply.com/journal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>