Facebook’taki En Eğlenceli 10 Oyun


 

Farkında mısınız bilmiyorum ama Facebook’un hayatımızdaki yeri sürekli değişiyor, ama aynı zamanda Facebook kendi yerini sağlamlaştırmayı sürdürüyor. Ne zaman önemini kaybedeceğini merak edenler için kötü bir haberim var, bir çok kişiye göre şu anda Google’ın karşısındaki en ciddi rakip Facebook. Bu da demek oluyor ki, daha uzunca bir süre Facebook farklı rollerde hayatımızda önemli bir yer tutacak. Düşünecek olursak, Facebook’ta önce ilkokul arkadaşlarımızı bulduk, sonra bulduğumuz her videoyu, haberi, resmi paylaştık, şimdi de Facebook’taki oyunları oynarken günler, hatta haftalar harcıyoruz.

Facebook’ta vakit geçirmenin yeni yolu olan oyunlardan biraz bahsedeceğim. “Sosyal oyun sektörü” olarak da adlandırılan bu söktörde yer alan wooga isimli şirkette çalıştığım için her oyun hakkında az çok bilgim var. Oyun sektöründe yer alan bir şirkette çalışmanın güzel yanı rakip analizi yapmak için onlarca oyunu oynamak zorunda kalmanız! Ben de bundan sonra her ay Facebook’taki en eğlenceli 10 oyundan bahsedeceğim. Bu sıralamayı yaparken formülize edilmemiş halde birçok şeyi dikkate alıyor olacağım. Oyundan aldığım zevk, bu oyunların sizin de buradan görebileceğiniz genel sıralamaları ve aylık kullanıcı sayılarındaki artış oranı bu sıralamada etkili olacaktır.

Eylül ayı için en eğlenceli 10 oyun:

 1. Farmville: Bir Zynga oyunu. Aylık aktif kullanıcı sayısı 45 milyon, ve her gün yeni 500.000 Facebook kullanıcısı bu oyunu oynamaya başlıyor. Bahçe oyunları içerisinde en sevileni oldu. Sempatik grafikleri, zengin içeriği ve basit oynanabilmesi sayesinde şu anda Facebook’un en çok oynanan oyunu. Türkiye’de en revaçta olan oyun olduğunu söyleyebiliriz.
 2. Brain Buddies: wooga’nın ilk oyunu. Beyin egzersizi oyunları kategorisindeki Brain Buddies Türkiye’de yazın en çok oynanan oyunlarından bir tanesiydi. Bir rakam vermek gerekirse toplamda 5 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Brain Buddies Türkiye’de şu anda aylık yaklaşık 700.000 kişi tarafından oynanıyor. Daha önce Nintendo’nun The Brain Academy, Playfish’in “Who Has The Biggest Brain” isimli oyunlarıyla benzer olsa da kullanıcı sayısı bakımından bu iki oyunun da çok çok üzerine çıkarak sıradan bir oyun olmadığını kanıtladı. Bu oyundan sonra wooga’nın çok ciddi bir yatırım aldığını da tekrar belirtelim.
 3. Bejeweled Blitz: 1 dakika içerisinde farklı renkteki elmasları bir araya getirmeye çalışarak yüksek puan almaya çalıştığınız son derece zevkli bir oyun. Puanların her hafta sıfırlanması her hafta yeni bir heyecan anlamına geliyor. Farklı versiyonları da olan bu oyun kendi türü içerisinde bence en başarılısı.
 4. Pet Society: Playfish’in ve sosyal oyun sektörünün en iyi oyunlarından bir tanesi. Eğer oynamadıysanız bir an önce oynayın çünkü Pet Society dünyası çok renkli. Yarattığınız sevimli petlerinize balık tutturabilir, arkadaşlarınızın evcil hayvanlarını ziyaret edebilir, ya da yarattığınız sevimli evcil hayvanlarınıza duş aldırabilirsiniz. Biraz gerçek para harcamaktan bir şey olmaz diye düşünüyorsanız benim tavsiye edeceğim ilk oyun Pet Society olur.
 5. Texas Holdem Poker: Diğer bir Zynga oyunu. Pokeri Facebook’a çok başarılı bir şekilde taşıdılar ve aylık 17 milyonluk çok sadık bir kullanıcı kitlesine sahipler. Ben de bir poker sevgilisi olarak bu oyunu haftalarca aralıksız oynadım, haftalık turnuvalara katıldım, milyonlarca çip kazandım. Sadece zevk için poker oynamak isteyenlere kesinlikle şiddetle tavsiye ederim. Önceden sürekli bazı hatalar veriyordu, ama belli ki yeni sürüm ve temizlenen buglar sayesinde oyun şu anda çok daha zevkli.
 6. Mafia Wars: Zynga’nın spam şeklinde kullanıcı sayısını artırma yöntemini en şiddetle kullandığı oyun. Bir yerden sonra gelen uygulama davetleri oyundan nefret etmeme neden oldu açıkçası. Tabi o zamanlar Facebook’un henüz bu oyunlardan gelen davetleri spam olarak şikayet edebilme opsiyonu gelişmiş değildi. Şu anda Facebook’ta en çok oynanan ikinci oyun olan Mafia Wars’a katılıp kendi mafya ailenizi kurabilir, sokaklarda terör estirebilirsiniz.
 7. Country Story: Zynga Farmville yapar da Playfish bahçe oyunu yapmaz mı? Yapar tabi ki… Aynı konsept içerisinde değerlendirilebilecek Country Story de aylık aktif kullanıcı sayısını hızla artırıyor. Açık konuşmak gerekirse Farmville’den bir fazlasını göremedim, ama yine de bir denemenizi öneririm.
 8. Yoville: Sims’in Sosyal Oyun versiyonu diyebiliriz. Sanal dünya içerisinde insanlarla muhabbet edebilir, günlük işinizde çalışabilir, barlara restaurantlara gidebilirsiniz.
  Zynga’nın bu oyunu eski hızını ve popülaritesini sürdürmüyor olsa da hala Facebook’un en çok oynanan 5 oyunundan bir tanesi durumunda.
 9. Crazy Planet: Worms sevenler için benzer, ve çok eğlenceli bir oyun. Düşmanlarınızı yokederek yeni gezegenlere gidebilir, level atlayarak yeni silahlarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Grafikleri tatmin edici, zorluk derecesi de tam olması gerektiği gibi. Bookmark yapılması gereken bir oyun kesinlikle.
 10. Crazy Taxi: Kısa süren, her gün kontrol edip oynamanızı gerektirmeyecek, ama yine de arkadaşlarınızla aranızda ciddi bir rekabet yaratacak bir oyun da Mindjolt Games tarafından piyasaya sürüldü. Arabanız ile diğer arabaların üzerinden atlayarak kısa süre içerisinde belli bir mesafe kat etmeniz gerekiyor.

Oyunlar hakkında kendime sorduğum soru da önümüzdeki aylarda ne tür oyunların piyasaya çıkacağı yönünde. Bahçe oyunlarının hakimiyetini kırmaya çalışmak için Football Managership gibi futbol ile ilgili oyunlar, ya da Age of Empires gibi strateji oyunları piyasaya süren şirketler olacak mı? Merakla bekliyorum.

Benzer Yazılar

One Response to Facebook’taki En Eğlenceli 10 Oyun
 1. Trackback: Mastering
  ... [Trackback]... [...] There you will find 79133 more Infos: marketoloji.com/2009/09/20/fa... bigwallbeats.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>