Sosyal Cep Telefonu: INQ Mini 3G


 

Londra merkezli cep telefonu üreticisi olan INQ, 2008 yılında kurulmuş olmasına rağmen, orta segmenti hedef alarak ürettiği gelişmiş mobil iletişim cihazları (smartphone) sayesinde, mobil dünyada adını kısa sürede duyurdu. Hatta INQ’nun ilk cihazı INQ1, Şubat 2009’da GSM Association tarafından Yılının Telefonu (Best Mobile Handset or Device) ödülüne layık görüldü. Bu ödülü almasındaki en önemli faktörler arasında fiyatının uygun olması, sosyal ağlarla oldukça entegre olması, kullanıcıya pek çok özellik sunması ve kullanımının çok kolay olması ön plana çıkıyor. Cihaz konumlandırılırken, kullanıcılara “Artık bilgisayarınızı kapattığızında sosyal hayatınıza ara vermek zorunda değilsiniz” (Now your social life doesn’t need to end when you turn off your PC) mesajı ile sesleniliyor. INQ1; Facebook, Windows Live Messenger ve Skype kullanıcılarına her zaman online olma garantisi veriyor. Bu cihaz sayesinde Facebook’taki arkadaş listenize cihazınızın rehberinden ulaşabilir ya da mesaj kutunuza SMS menüsünden erişebilirsiniz. Kullanıcılar, tek tuşla Messenger’ı açma veya sesli aramalarda Skype’ı kullanabilme gibi pek çok faydadan yararlanabiliyor. Daha fazlasını buradan inceleyebilirsiniz.

INQ, Mini 3G modeli ile daha da ileri gitmişler. Lansmanı bugün (19 Eylül’09) Singapur’da yapılacak olan INQ Mini 3g, şimdilik sadece SingTel (Singapore Telecommunications) kullanıcıları için piyasaya sürülüyor. Yeni cihaz, kullanıcılarına mobil ortamda mükemmel bir sosyal ağ tecrübesi sunuyor. Ayrica SingTel kullnıcıları için kişiselleştirilmiş, böylece kullanıcılar SingTel’in sosyal müzik servisi AMPed’e veya yine SingTel’in bilgi portalı inSing.com’a anında erişim imkanına sahip oluyorlar.

Aslında INQ Mini, Facebook’la tamamen entegre olmuş ilk sosyal cep telefonu (social mobile phone). Cihaz, bütün kontak kişileri bir araya topluyor ve kullanıcılar kendilerini arayan kişinin Facebook’taki en güncel profil resmini görüyorlar. Ayrıca bir kere siteye şifreleri ile girmeleri yeterli; daha sonra başka uygulamalara geçtiklerinde ya da cihazı kapatıp açtıklarında, yeniden şifre girmelerine gerek kalmıyor. Yeni cihazla sunulan kullanıcı faydaları bu kadarla kalmıyor; INQ Mini sahipleri cihazın gelen kutusunda SMS ve MMS’lerinin yanında, Facebook mesajlarını, arkadaş ve etkinlik davetlerini de görebiliyorlar. Facebook’la olduğu kadar, Twitter’la da entegre yeni INQ Mini 3g. Böylece dünyaya ne yapıyor olduğnuzu ya da ne düşündüğünüzü anlatmak için bilgisayar başında olmanıza gerek kalmıyor. INQ Mini 3G hakkında daha fazlası için SingTel yardımcı olacaktır.

INQ, insanların istedikleri şekilde ve istedikleri zaman kendilerini ifade etme imkanına sahip olduklarında, dünyanın daha iyi, daha heyecan verici ve daha renkli bir yer haline geleceğine inanıyor. Teknolojinin bunu sağlamada oldukça önemli bir rol oynadığını düşünüyor. Bu inanç doğrultusunda ürettikleri ürünler son zamanlarda çok popüler olan sosyal ağları bambaşka bir boyuta, mobil ortama taşıyacak. Sadece sosyal medya değil, dünyadaki mobil pazarlama gelişmeleri de bu cihazlardan nasibini alcak.

ING Mini 3G’ye başarılar diliyorum ve INQ’nun bir sonraki cihazı INQ Chat 3G’yi heyecanla bekliyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>