Salesforce CRM for Twitter


 


Twitter’ın popüleritesini her geçen gün artırdığı ortada. Henüz Türkiye’de çok yaygınlaşmamış olsa da yakın zaman içerisinde patlama yapacağına inanıyorum. Twitter’ın güzel yanı arkadaşlar arasında birbirini takip etmek için kullanılıyor olması dışında iş dünyasında da geniş ölçüde kullanılabilme potansiyeline sahip olması. Tabi ki CRM şirketlerinin bunun farkına varması çok uzun sürmedi.

Salesforce.com dünyanın en büyük CRM şirketlerinden bir tanesi. Şirketin resmi blogunda aylar önce yer alan bu haber çok ilgimi çekmişti. Twitter’ın “şu anda ne yapıyorsun” sorusuna kullanıcılar tarafından max 140 karakter kullanılarak verilen cevapların şirketler için bir çok işe yarar bilgi içerdiğine karar veren Salesforce CRM for Twitter isimli ürününü 2009 yazında piyasaya çıkarmayı düşünüyordu. 9 Eylül’de “Service Cloud 2″ isimli ürünün içerisinde 3 yeni ürün piyasaya sürüldü. “Service Cloud”, online müşteri toplulukları, sosyal networking gibi konseptleri birleştiren, Facebook ve Twitter gibi mecralardan veri toplayarak bunu müşteri hizmetleri temsilcileri için elverişli hale getiren Salesforce.com ürününe verilen isim bu arada. Bu üç yeni üründen bir tanesi de Salesforce for Twitter. Bu programa sahip olan şirketler 45 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Twitter’ı müşteri hizmetlerini daha iyi hale getirmek için rahatlıkla kullanabilecek. Twitter kullanıcılarının her birinin birer potansiyel müşteri olduğu düşünüldüğünde kullanıcıların o şirketin markası hakkındaki tartışmalara artık şirket de dahil olabilecek ve yalnızca bir “tweet” ile bazı sorunları çözebilecek. Bu da şirketlere daha seri hareket edebilme fırsatını tanıyacak. Bu program şirketlere büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Sosyal Medya gitgide hayatımızda daha çok yer kaplamaya, ve daha geniş kitleler tarafından kabul görmeye başlıyor. Buna en erken adapte olan en karlı çıkar diye düşünüyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>