Samsung’un Galaxy’e Note’u Var!


 

Samsung, çok isabetli bir projeyle tekrar gündemde. Lansmanın tam olarak CES 2012 Tüketici Elektronikleri Fuarı’nın gündemde olduğu bir tarihe denk gelmesiyse, tahmin ettiğim kadarıyla sürpriz değil :)

Erdil Yaşaroğlu‘nun Samsung Galaxy Note‘u kullanarak planladığı, Guinness onaylı, Dünya’nın en büyük karikatürünün serüvenine göz atarak başlayalım.

http://www.youtube.com/watch?v=eLEtJGmWEgc

galaksiyenotumuzvar.com mikrositesi üzerinden canlıya alınan kampanyanın detaylarına geçmeden önce, Samsung’un dijital varlığı ve dijitalde gerçekleştirdiği projeler göz önüne alındığında bu başarının sürpriz olmadığını belirtmek gerek.

2010’da Boğaziçi Üniversitesi ekibiyle Türkiye galibi olarak Samsung Mob!lers Dijital Pazarlama Yarışması dahilinde Seoul’e gittiğimde, Samsung Nation ve Samsung Stage projelerinden haberdar olduğumda, Samsung’un lokal ve globalde parmakla gösterilen işler yapmaya devam edeceğinden emin olmuştum.

Proje, viral yayılımın gizinin çözüldüğü, sanat olmaktan bilim olmaya yakınsadığı, ”Neden?” ve ”Nasıl?” sorularını cevaplayacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi markalar tarafından kolaylıkla kullanılabildiği bir döneme girdiğimizin en güzel örneklerinden.

An itibariyle, lansman gününde Twitter’da Trending Topic olmuş, 48 saatten az bir sürede YouTube’da 130.000 barajını geride bırakmış, sitede görünen fidan sayısına göre yaklaşık 30.000 kez paylaşılmış bir projeden söz ediyoruz.

Peki… ”Neden?”

1. Ürünle Yakından Bağlantılı: Galaxy Note, tablet ve akıllı telefon arasına konumlanmış bir cihaz. Tabletlerin büyüklük ve kullanım kolaylığı açısından mobil olup olmadıklarının tartışıldığı bir dönemde niş ihtiyaca cevap veren, niş konumlanan bir ürün. (Amazon’un Kindle Fire’ının kullanım kolaylığı, büyüklük ve fiyat noktalarından iPad’i karşılamaya çalıştığı biliniyor) Harika bir ekranı var ve globalde iletişime taşınan en somut nokta: Galaxy Note üzerinde çizim yapmak çok rahat ve çok eğlenceli.

Ürün üzerinde Dünya’nın en büyük karikatürünü çizme fikrinin ne denli alakalı olduğunu görmemek zor. Video boyunca cihazın tablet işlevlerini, mobil kullanımla yerine getirdiğini de eklemek gerek.

2. İsabetli Ünlü Tercihi: 1) Ürün üzerinde çizim yapmak çok eğlenceli.
2) Karikatürler, Türkiye özelinde, Facebook ve Twitter’da en çok paylaşılan görsellerin başında geliyor. 3) Erdil Yaşaroğlu, Türkiye’nin en tanınmış karikatüristlerinden, üstelik analog biri değil, Twitter’da 430.000’den fazla takipçisi var.

Noktaları birleştirelim: Daha isabetli bir tercih aklıma gelmiyor.

3. Şaşırtıcı, Büyük, Wow! Dedirten: Viral yayılımı garantileyen en güçlü sebeplerden: İçeriğin şaşırtıcı, efsanevi, büyük ve Wow! dedirtecek frekansta olması. Şehir efsanelerinin üzerine gitmek, ”çalışma” ihtimali en yüksek argümanlardan. (Kıyafetleri transparan hale getiren teknolojiler, konuşan meyve-sebze-hayvanlar, suda yürümek…)

Güven unsuru Guinness aracılığıyla pekiştirilen bir kampanyada, ”Dünya’nın En Büyük Karikatürünü Çizmek” ve galaksiye-uzaylılara mesaj göndermek… 12’den.

4. Eğlenceli: ”Bugüne dek uzaylılar bize mesaj gönderdi, sıra bizde!”. Projenin mizah unsuru da eksik değil. Samsung’un Android platformunu sahiplenmesi ve algıda galaksi-uzay ve Android’in birbirlerine yakınsayan kavramlar olması, üzerine sos.

5. Paylaşma Motivasyonu Yaratmak Adına Sosyal Sorumluluk: Dünya’nın en büyük karikatürünün çizildiği yaklaşık 11.000 metrekarelik alana Samsung, her 10 paylaşım için 1 fidan dikiyor. İçeriği paylaşırken, içeriğin eğlenceli, büyük ve görülmeye değer olmasının yanında, Sosyal Sorumluluk motivasyonunun ekstra bir değer kattığını söylemek mümkün.

Tertemiz. Tebrikler!

Benzer Yazılar

4 Responses to Samsung’un Galaxy’e Note’u Var!
  1. Trackback: pagina web
    ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2012/01/14/samsungun-galaxye-... cartasdeamore.blogspot.com
  2. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2012/01/14/samsungun-galaxye-noteu-... kuntrykidz.com
  3. Trackback: Sherri Owen
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2012/01/14/samsungun-galaxye-noteu-var/ ... absnutritionworld.com/raspberry-ketones
  4. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2012/01/14/samsungun-galaxye-noteu-var/ ... creditautos.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>