Facebook 300 Milyon Kullanıcı’ya Ulaştı ve Hesaplarda Artıya Geçti!


 

Facebook tarafından TechCrunch aracılığıyla 2 önemli haber duyuruldu 15 Eylül’de. Birincisi, kendisini dünyanın en büyük 5. ülkesi olarak konumlandıran Facebook artık 300 milyon kullanıcıya sahip. İkincisi ise biraz daha önemli. Facebook muhasebe defterlerine bakıldığında artık para kazanmaya başladı.

Herkes zaten ilk haberin bugünlerde gerçekleşeceğini biliyordu. Bundan önceki yazımda Sosyal Ağlardaki yaz rehavetinden bahsetmiştim. Bu rehavet aylık tekil kullanıcı sayılarını etkilese de Facebook’un günlük ortalama 600.000 kişilik artışını etkilemedi tabi. Aslında insanlar Facebook’un kaç kullanıcıya ulaşabileceğini pek konuşmuyor. Temmuzda 250 milyon sınırını aşan Facebook için asıl soru Google’ın karşısında Facebook’u göreceğimiz günlerin gelip gelemeyeceği.

Gelelim ikinci habere… Facebook birkaç çeyrekten bu yana EBITDA (Earning Before Interest Tax Depreciation and Amortization) yani “faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FVAÖK)” hesaplamasında kar açıklıyordu ancak operasyonel olarak artıya çıkmayı bekledikleri tarih 2010’du. Facebook’un kar açıklamaya çalışmaktan çok altyapısını güçlendirme ve gelişmeye yönelik stratejisine rağmen beklenen tarihten daha önce artıya geçmesi bu haberi biraz daha ilginçleştiren unsur oldu. Tahminler Facebook’un masraf azaltmaya yönelik projelerinin işe yaradığı ve beklendiği kadar harcama yapmadığı yönünde. Son olarak, haberdeki diğer ilgi çekici nokta da Facebook’un en büyük fotograf paylaşım sitesi konumunda olması.

Benzer Yazılar

One Response to Facebook 300 Milyon Kullanıcı’ya Ulaştı ve Hesaplarda Artıya Geçti!
  1. ... [Trackback]... [...] There you will find 72891 more Infos: marketoloji.com/2009/09/16/fa... simulation-de-pret-immobilier.net/meilleur-taux-credit-immobilier

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>