Monopoly City Streets; Google Monopoly’yi Diriltti


 


Monopoly, masaüstü oyunlar içerisinde Risk ile birlikte en sevdiğim oyun olmuştur hep. Tüm caddeler satın alındıktan sonra favori bölümüm olan pazarlıklar başlar. Tarabya ve Yeniköy’ü almak oyunu kazanmak için çoğu zaman yeterlidir, ya da okulumun da bu bölgede olmasından kaynaklanan bir sempatiyle üç yeşil semti, Levent, Etiler ve Bebek, almak için değerinin çok üzerinde paralar harcamaya razıyımdır. Tabi belli bir yaştan sonra ne yazık ki kısıtlı bir oyun olan monopoly zevkini de yitirmeye başladı. Neyse ki Google, Hasbro ile anlaştı ve bu ortak çalışma oyunu yeniden heyecanlı hale getirdi.

Öncelikle oyun hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Monopoly City Streets’in Klasik Monopoly’den farkı board olarak Google Maps’in kullanılıyor olması. Oyuna 3 milyon Monopoly parası ile başlıyorsunuz. Her gün kazandığınız kira gelirleri oyunda sürekli paranızın olmasını sağlıyor. Oynarken dünya üzerindeki herhangi bir caddeyi satın alabilirsiniz. Ayrıca, önceden başkaları tarafından alınan caddeler için teklif vererek pazarlık yapabilir, satın aldığınız caddelere apartmanlar, gökdelenler, stadyumlar ve hatta hapishaneler dikebilirsiniz. Arkadaşlarınızla rekabet halindeyseniz ve baktınız onlara yetişemiyorsunuz, onların gayrimenkullerine zarar vererek kira geliri almalarını engelleyebilirsiniz. Oyunda yapılacak çok şey var açıkçası.

Biraz da oyunun başarılı ve başarısız bulduğum yanlarından bahsedeceğim. Önce başarısız yanlarla başlayalım. 9 Eylül’de piyasaya çıkan City Streets’te daha 3 gün olmadan önemli şehirlerin her yanı elini çabuk tutan oyuncular tarafından satın alındı. Herkesin ilk yaptığı şeyin kendi evinin okulunun bulunduğu caddeyi satın almak, oraya oteller stadyumlar dikmek olduğunu düşündüğümüzde başta kulağa mükemmel bir fikir gibi gelen bu oyunun kısa bir süre sonra biraz hayal kırıklığı yarattığına bizzat şahit oldum. Hatta, itiraf etmek gerekirse benzer duyguları ben de yaşadım. Bunun bir kaç nedeni var. Öncelikle, oyunda her bölge mevcut değil. Yani İstanbul’da bile belli başlı 4-5 bölgedeki caddeleri satın alabiliyorsunuz. Diğerleri oyuna açılmamış. Ayrıca oyunda birden fazla hesap sahibi olmak çok kolay. Ben şu anda beş farklı hesap yarattım ve dünya üzerinde bir çok sokak sahibiyim. Merak ettiğim şey ise eğer bu hesapları sadece bir tanesini geliştirmek için kullanırsam oyun yetkililerinin benim üyeliğimi silip silmeyeceği. Beni rahatsız eden diğer bir nokta ise oyunun belli saatler içerisinde yavaşlaması. Arama yaptıktan sonra bir bölgedeki caddelerin listesini görmek için uzunca bir süre beklemeniz gerekiyor. Gördüğünüzde de o caddelerin çoktan alınmış olduğunu farkedip iki kat mutsuz oluyorsunuz. Bir diğer sıkıntı oyuna alışana kadar bir çok kez caddelerde kaybolmam oldu. İstediğiniz caddeyi bulmak kolay, ama henüz alınmamış cadde aramak pek kolay değil. Oyunun 4 aylık bir süre için olması, Ocak 2010’da sona erecek olması da beni üzüyor açıkçası.

Yukarıda saydığım başarısız olduğuna inandığım yanlara rağmen üç gündür oyuna günde en az 1-2 saat ayırmadan duramıyorum. Sonuç olarak mükemmel bir fikir hayata geçirilmiş. Ayrıca Türkiye’de ve dünyada onlarca blog ve forumda bu oyun hakkında haberler yapıldı. Bu da oyunun heyecanla karşılandığının diğer bir kanıtı aynı zamanda. Tüm dünyadaki emlak sahiplerinin, yani oyuncuların sahip oldukları varlıklarını görebilmek oyunun rekebat yönünü artırıyor. Zaten bu tür oyunları çekici kılan şey arkadaşlarınızla yarışabiliyor olmanız. Hasbro ve Google bunu da en iyi şekilde oyuna uygulamış gibi görünüyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>