Maç mı izlemek istersiniz, yoksa reklam mı?


 

1993 yılında oynanan Manchester United – Galatasaray Şampiyonlar Ligi ön eleme ilk maçını TGRT yayınlamıştı. Galatasaray’a en ufak şans tanınmayan maçın 3-3 bitmesiyle birlikte hem Galatasaray Türk futbolunda yeni bir sayfa açtı, hem de TGRT televizyon yayıncılığı konusunda bir devrime sebep oldu. TGRT, bu maçın büyük kısmında reklam yayınladı. Bu yayına kadar maçlarda reklam yayınlamasına izin veriliyordu ve çok ciddi kısıtlamalar yoktu. TGRT de bu hakkını sonuna kadar kullanarak bize maç değil reklam izletmişti. Hatta Arif Erdem’in attığı golü bile reklamlardan sonra izlemiştik.

Bu maçtan sonra maç esnasında reklam yayınına yasak getirildi. Tabi bu noktada, maçtan tamamen çıkıp reklama geçmekten bahsediyoruz.
Bizim süper zeki yayıncılarımız da bir süre sonra dediler ki madem tümüyle maçı kesemiyoruz, daha güzel birşey yapalım, maç esnasında sağdan soldan reklamlar çıksın. Böylelikle yavaş yavaş maç izleme hakkımız elimizden alınmaya başlandı.
Reklam gelirlerinin, yayıncıların maçları daha fazla para ödereyerek alım gücünü arttırdığını, bunun da Türk futboluna daha fazla kaynak yaratılmasını sağlandığından dem vurup, söylediklerimi ters köşeye yatırmak isteyen yayıncı veya reklamcılar çıkacaktır. Evet, bir farklılık yaratacağı kesin. Ancak insanların maç izleme özgürlüklerini ciddi oranda kısıtlayıp, gelirlerin arttırılmasını sağlamak (tabi bu gelirin ne oranda paylaşıldığı da soru işareti), çok da etik görünmüyor. Top, ekranın altına geldi mi, koy reklamı, insanlar topu değil reklamı izlesin. Bu durumun, sadece insanların maç izleme keyfini baltamaladığı gibi reklamı yapan markaya ve kanala karşı da ciddi bir antipati oluşturduğunun yayıncılar ve reklamverenler farkında değil sanırım. Birçok mecrada, özellikle milli maçları alan kanallarla ilgili yapılan yorumları okursanız, bu kanalların ekranın altından üstünden reklam koyarak maçın yarısında reklam izleyecek olmamızın yarattığı antipati ve hoşnutsuzluğu görebilirsiniz.

Bu konudaki kuralları belirleyen RTÜK maçlar esnasında yapılan bu yayın katliamının farkında değil mi? Yoksa kimse bu konuyu çok da dert etmiyor mu?
Başlıktaki soruya benim cevabım: maç izlemek istiyorum.

Benzer Yazılar

One Response to Maç mı izlemek istersiniz, yoksa reklam mı?
  1. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2009/09/11/mac-mi-izlemek-istersini... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>