Pepsi’den Arjantin’de Cesur Adım: Pecsi


 

Dev içecek şirketi Pepsi bir ilke imza attı desek yanlış olmaz. BBDO Arjantin’in Pepsi ile ortaklaşa yaptığı bir araştırma sonucunda halkın yaklaşık 25%’inin Pepsi markasını söylemekte zorlandığı ve “Pecsi” (Peksi) olarak telaffuz ettiği belirlendi. Bunun üzerine BBDO Arjantin’de Pepsi’nin ismini “Pecsi” olarak değiştirmesi önerisi ile geldi ve Pepsi sadece içeceğin ismini değil, kurumsal kimliğini de bu ülkede “Pecsi” olarak değiştirmeye karar verdi. Bunun üzerine BBDO yukarıdaki reklamı hazırladı. Bu konudaki ilk tepkilerin olumlu olduğu söyleniyor.

Pepsi bu değişiklik ile bu bölgedeki müşterilerine yakın kalmayı hedefliyor. Bu değişiklik kulağa hoş geliyor, ama bugüne kadar müşteriyle bir bağ kurmak için de olsa marka adının değiştirilmesi olayının bir tabu olarak görülmesinin hiç mi geçerli motifleri yok? Ayrıca, yarın kalkıp Çinliler biz Pepsi’ye “Tepsi” diyoruz derse ne olacak? Aynı ürünü farklı bölgelerde farklı isimle satmak biraz garip bana göre.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>